Trwa ładowanie...
d3f66ny
prezydent
21-11-2003 17:00

Prezydent Litwy nie stanie przed komisją śledczą

Prezydent Litwy Rolandas Paksas nie stanie przed parlamentarną komisją śledczą, która bada, czy najbliższe otoczenie prezydenta, a także sam prezydent, mieli kontakty z międzynarodowymi organizacjami przestępczymi. Paksas zaproponował pisemną formę odpowiedzi na pytania interesujące komisję. Jednak komisja nie zgadza się na to.

d3f66ny
d3f66ny

"Forma współpracy powinna być oparta na wzajemnym szacunku i uwzględniać interesy państwa. Zapewniam, że odpowiem na wszystkie pytania i nie przeszkodzi to komisji w przewidzianym terminie zakończyć pracę" - napisał w piątek w liście do komisji prezydent Rolandas Paksas.

Decyzję prezydenta popiera premier Algirdas Brazauskas. Po piątkowym spotkaniu z Rolandasem Paksasem powiedział, że "publiczne zeznania byłyby dyskredytacją urzędu prezydenta".

"Paksas jest szefem państwa. Jest widoczny nie tylko na Litwie, ale też w całej Europie i na innych kontynentach. Takie przesłuchanie może zdyskredytować instytucję prezydenta" - powiedział premier.

Zgodnie z litewskim ustawodawstwem prezydent ma prawo odmówić stawienia się przez komisją.

d3f66ny

W czwartek, po powrocie z Warszawy, Paksas poprosił, by komisja przedstawiła mu pytania na piśmie, a on odpowie na nie "w formie, która będzie dla wszystkich do przyjęcia".

Już w czwartek wieczorem przewodniczący komisji, poseł Aloyzas Sakalas, poinformował, że komisja nie przedstawi prezydentowi pytań w formie pisemnej, "gdyż w trakcie odpowiadania mogą pojawić się dodatkowe pytania, co spowoduje, że przesłuchanie przekształci się w długą korespondencję, a my za tydzień powinniśmy przedstawić wnioski".

Do osobistego złożenia zeznań przed parlamentarną komisją śledczą zachęcał prezydenta przewodniczący Sejmu Arturas Paulauskas. "Uważam, że dla samego prezydenta byłoby korzystne publiczne zeznawanie. Ludzie mogliby się przekonać, czy prezydent odpowiada otwarcie i szczerze, czy też ma coś do ukrycia" - powiedział Paulauskas w Litewskim Radiu.

Prezydent niejednokrotnie pozytywnie wypowiadał się o pracy komisji i deklarował wolę pełnej współpracy. Jeszcze w środę, będąc w Iraku, w rozmowie telefonicznej z litewską telewizją dał do zrozumienia, że stanie przed komisją.

d3f66ny
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3f66ny
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj