Prezydent leci do USA
Prezydent Aleksander Kwaśniewski przyleci we wtorek wieczorem z kolejną wizytą do USA, a w środę spotka się w Białym Domu z prezydentem George'em Bushem. Głównym tematem rozmów ma być udział wojsk polskich w operacji stabilizacyjnej w Iraku.
07.02.2005 | aktual.: 07.02.2005 20:29
Jak wynika z sygnałów ze źródeł rządowych obu państw, w czasie pobytu prezydenta RP w Waszyngtonie można oczekiwać zapowiedzi znacznego zwiększenia amerykańskiej pomocy wojskowej dla Polski i postępów na drodze do zniesienia wiz wjazdowych do USA dla Polaków.
Będzie to już piąta wizyta Kwaśniewskiego w Waszyngtonie za rządów prezydenta Busha. W 2002, 2003 i 2004 roku przebywał tam z wizytą roboczą, a w lipcu 2002 r. gościł z oficjalną wizytą państwową.
Doskonałe stosunki między Polską a USA
Duża częstotliwość podróży prezydenta RP do stolicy USA jest - jak podkreślają obie strony - wyrazem doskonałych stosunków między obu krajami. W Waszyngtonie Polska uchodzi za najwierniejszego, obok Wielkiej Brytanii, sojusznika USA w wojnie w Iraku.
Według międzynarodowych badań opinii Polska jest także jedynym krajem w Europie, gdzie większość społeczeństwa uznała wybór Busha na drugą kadencję za pomyślne wydarzenie z punktu widzenia bezpieczeństwa i pokoju na świecie.
Temat numer jeden: polskie wojska w Iraku
Przewiduje się, że głównym tematem rozmów Kwaśniewskiego w Białym Domu będzie znowu udział polskich wojsk w operacji stabilizacyjnej w Iraku. Po niedawnych wyborach w tym kraju polski rząd zapowiedział redukcję kontyngentu o 800 żołnierzy, z obecnych 2400.
Administracja USA nalega, by wycofywanie wojsk następowało dopiero wtedy, gdy pozwolą na to warunki bezpieczeństwa w Iraku, i w miarę postępów w przygotowaniu wojsk irackich do przejęcia zadań sił koalicji.
Jak twierdzą dyplomaci w Waszyngtonie, w dowód uznania polskiego wkładu w misję w Iraku rząd USA ma zwiększyć w 2006 r. pomoc na modernizację polskiej armii prawdopodobnie co najmniej do 100 mln dolarów. W tegorocznym budżecie pomoc ta wynosi 65 mln dolarów.
Relacje USA i Polski z Rosją
Znaczną część rozmów Kwaśniewskiego z Bushem mają wypełnić kwestie stosunków USA i Polski z Rosją w kontekście bezpieczeństwa europejskiego, rozszerzania NATO, a także niedawnych przemian na Ukrainie w wyniku wyborów w tym kraju.
Jak powiedzieli dyplomaci polskim korespondentom w Waszyngtonie, rządowi polskiemu zależy na zaangażowaniu USA w pomoc dla Ukrainy, ale dyskretnym i "powściągliwym". Zdaniem obserwatorów, Warszawie chodzi o to, by Polska nie była tu postrzegana przez Moskwę jako realizator polityki amerykańskiej.
Wkrótce po wizycie Kwaśniewskiego, prezydent Bush uda się w podróż do Europy. W programie ma m.in. spotkanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem na Słowacji.
O wizach dla Polaków
Przed wizytą Kwaśniewskiego, w Kongresie przygotowano projekty ustaw o zniesieniu wiz wjazdowych do USA dla Polaków - na stałe lub czasowo, do półtora roku. Jak twierdzą dyplomaci w Waszyngtonie, projekty te mają poparcie administracji Busha.
Prezydent Kwaśniewski, któremu w podróży do USA będą towarzyszyć minister spraw zagranicznych Adam Rotfeld i minister obrony narodowej Jerzy Szmajdziński, po rozmowie z Bushem wręczy wysokie polskie odznaczenie trenerowi drużyny piłkarskiej DC United, Piotrowi Nowakowi.
Tomasz Zalewski