ŚwiatPrezydent Lech Kaczyński jedzie na Słowację

Prezydent Lech Kaczyński jedzie na Słowację

Współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej,
sprawy UE, w tym europejska konstytucja, bezpieczeństwo
energetyczne oraz współpraca dwustronna - to główne tematy
rozmów prezydenta Lecha Kaczyńskiego podczas jego środowej,
jednodniowej wizyty na Słowacji.

Prezydencki minister ds. międzynarodowych Andrzej Krawczyk powiedział dziennikarzom we wtorek, że Lech Kaczyński spotka się w Bratysławie m.in. z prezydentem Słowacji Ivanem Gaszparoviczem i premierem Mikulaszem Dzurindą.

Wizyta na Słowacji, a także piątkowa wizyta na Węgrzech będą dopełnieniem pierwszego etapu zagranicznych wizyt polskiego prezydenta - zaznaczył Krawczyk. Jak dodał, Polska ma tradycyjnie dobre stosunki ze Słowacją i Węgrami.

Jak powiedział prezydencki minister, tematyka rozmów ze słowackimi politykami to sprawy globalne, współpraca w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, sytuacja w Europie Wschodniej, a także kwestia starań zarówno Polski jak i Słowacji o zniesienie wiz do USA dla obywateli obu krajów.

Według Krawczyka, Lech Kaczyński będzie rozmawiał w Bratysławie także na temat współpracy w ramach NATO, misji w Iraku oraz dwustronnej współpracy wojskowej i modernizacji armii.

Zdaniem prezydenckiego ministra, Lech Kaczyński poruszy także kwestię współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej, w skład której wchodzą: Polska, Słowacja, Czechy i Węgry. Prezydent zdecydowanie widzi sens tej współpracy, prezydent traktuje współpracę regionalną jako część współczesnego życia Europy. Jest zrozumiałe, że w poszerzonej UE istnieją pewne związki o charakterze regionalnym - zaznaczył. Jak dodał, prezydent opowiada się za zwiększeniem aktywności i "możliwie najintensywniejszą współpracą konsultacyjną" w ramach Grupy Wyszehradzkiej.

Ponadto w rozmowy L. Kaczyńskiego ze słowackimi politykami będą dotyczyć tematyki unijnej, w tym europejskiej konstytucji. To temat obowiązujący podczas wszystkich rozmów w Europie, w ramach UE. Ten temat będzie się przewijał przez najbliższych kilkanaście miesięcy - ocenił

Krawczyk dodał, że tematem rozmów będzie też współpraca regionalna. Mamy bardzo długą granicę, wspólnie musimy się troszczyć o Tatry, nasz największy klejnot turystyczny, ekologiczny - zaznaczył.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)