Prezydent Kaczyński z wizytą w USA
Prezydent Lech Kaczyński jest już w Waszyngtonie,
gdzie w poniedziałek spotka się z prezydentem George'em W. Bushem.
15.07.2007 | aktual.: 16.07.2007 00:21
Rozmowy będą dotyczyły m.in. bezpieczeństwa energetycznego
Rozmowy w Białym Domu będą dotyczyły m.in. kwestii bezpieczeństwa energetycznego, sytuacji w Iraku i Afganistanie oraz planów instalacji w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej.
Przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP zapowiadają, że w USA raczej nie padnie przełomowa deklaracja w sprawie tarczy.
Lech Kaczyński spędzi w USA trzy dni; jego wizyta ma charakter roboczy. W poniedziałek odwiedzi Biały Dom, następnego dnia uda się do Kalifornii, gdzie zwiedzi bazę wojskową Vandenberg oraz pośmiertnie odznaczy Orderem Orła Białego prezydenta Ronalda Reagana. Prezydentowi w USA towarzyszy żona - Maria.
Szefowa gabinetu prezydenta Elżbieta Jakubiak powiedziała w piątek dziennikarzom, że wizyta Lecha Kaczyńskiego w Stanach "ma charakter polityczny". Będziemy rozmawiać o wszystkich ważnych sprawach związanych z bieżącymi wydarzeniami - zaznaczyła.
Jak podkreśliła, tematami rozmów na pewno będzie sytuacja w Iraku i Afganistanie, gdzie przebywają polscy żołnierze, oraz to, jaka będzie strategia działania w tych krajach na przyszłość.
Dodała, że jest też wiele trudnych politycznych kwestii do omówienia, takich jak np. sytuacja w Rosji.
Pytana, czy po spotkaniu z George'em W. Bushem usłyszymy od Lecha Kaczyńskiego deklarację o umieszczeniu w Polsce elementów tarczy antyrakietowej i to, gdzie konkretnie będzie ona zbudowana, Jakubiak odpowiedziała: Jeżeli usłyszymy - to zawsze w Polsce, a nie w Stanach Zjednoczonych.
"Ws. tarczy prezydent niczego sam nie przesądza"
Prezydent nie jest negocjatorem (ws. tarczy), negocjatorzy prowadzą spokojne, wyważone negocjacje w rytmie określonym przez obie strony. W sprawie tarczy prezydent nie przesądza osobiście niczego - zwłaszcza na terytorium innego kraju - więc jeżeli nastąpi takie "dogadanie się stron", to powiemy o tym Polakom w Polsce - zaznaczyła. Polsko-amerykańskie negocjacje w sprawie umieszczenia na północy Polski bazy 10 rakiet służących do niszczenia wystrzelonych z Bliskiego Wschodu rakiet balistycznych trwają od maja. Równolegle Amerykanie prowadzą rozmowy z Czechami, gdzie ma stanąć stacja radarowa, również będąca elementem Globalnej Obrony Przeciwrakietowej (Global Missile Defence), jak oficjalnie nazywa się tarcza antyrakietowa. Czechy zadeklarowały już zgodę na budowę u siebie radaru.
Szefowa gabinetu prezydenta podkreśliła, że rozmowy Lech Kaczyński-George W.Bush dotyczyć będą nie tylko bezpieczeństwa USA, ale też Polski. Nasz prezydent zrobi wszystko, żeby to, co jest dobre dla Polski, było zrealizowane i będzie podejmował decyzje tylko w oparciu o dobro i bezpieczeństwo Polski - podkreśliła Elżbieta Jakubiak.
Jak zaznaczyła, dla Polski bardzo ważnym tematem będzie bezpieczeństwo energetyczne._ To jest kluczowe dla bezpieczeństwa Polski, o tym powinniśmy rozmawiać właśnie z Amerykanami, którzy posiadają wpływ i kontrolę w tych miejscach, gdzie są źródła energii_ - podkreśliła.
Prezydent odznaczy amerykańskich kongresmenów
Prezydent nie odwiedzi tym razem Kongresu USA, po wizycie w Białym Domu. W poniedziałek wieczorem wyda jednak kolację, w której wezmą udział kongresmeni i przedstawiciele amerykańskiej administracji. W trakcie spotkania Lech Kaczyński odznaczy amerykańskich senatorów Carla Levina i Richarda Greena Lugara Krzyżami Komandorskimi z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.
Republikanin Lugar w 2006 roku został po raz szósty wybrany do Senatu. Miał tak silne poparcie, że Partia Demokratyczna nie wystawiła kontrkandydata w wyborach. W latach 2003-2006 (i 1985- 86) kierował komisją spraw zagranicznych. W zeszłym roku apelował o solidarność krajów NATO w razie odcięcia jednego z członków Sojuszu od dostaw źródeł energii.
Levin - to Demokrata, wieloletni przewodniczący senackiej komisji sił zbrojnych, przeciwnik amerykańskiej interwencji w Iraku.
Kaczyński poruszy kwestię wiz?
Możliwe, że podczas spotkania z amerykańskimi politykami prezydent poruszy kwestię wiz do USA. Ustawa zmieniająca obecny program ruchu bezwizowego jest właśnie tematem konferencji między Senatem a Izbą Reprezentantów Kongresu USA, która ma uzgodnić wspólną wersję. W obecnym kształcie ustawa nie jest korzystna dla Polski, gdyż przewiduje, że programem ruchu bezwizowego objęto by kraje, z których nie więcej niż 10 procent obywateli starających się o wizy dostaje odpowiedź odmowną (w Polsce odsetek odmów sięga 26 procent).
We wtorek prezydent Kaczyński uda się do Kalifornii. W Los Angeles weźmie udział w lunchu wydanym przez wdowę po prezydencie Ronaldzie Reaganie - Nancy. W Bibliotece założonej przez b. prezydenta Lech Kaczyński przekaże na jej ręce najstarsze i najwyższe polskie odznaczenie - Order Orła Białego - nadane pośmiertnie Reaganowi.
Ronald Reagan (1911-2004) jako prezydent aktywnie wspierał dążenia Polaków do obalenia komunizmu.
Później prezydent uda się do bazy wojskowej Vandenberg, gdzie odbywają się próby przechwytywania rakiet balistycznych (atrapy symulujące rakiety przeciwnika wystrzeliwane są z bazy na wyspie Kodiak na Alasce). Taka baza miałaby powstać w Polsce.
Jest to druga podróż Lecha Kaczyńskiego do USA, przypada niedługo po wizycie George'a W. Busha na Helu, gdzie 8 czerwca amerykański prezydent gościł kilka godzin. Jakubiak liczy, że obecna wizyta będzie odbywała się w dobrej i otwartej atmosferze.
Możliwe, że prezydent Bush już niedługo odwiedzi Polskę ponownie. Nieoficjalnie źródła w Kancelarii informują, że podczas wizyty w Juracie amerykański przywódca powiedział, iż chciałby przyjechać do naszego kraju jeszcze raz, w 2008 roku.
Podczas obecnej wizyty oprócz Elżbiety Jakubiak Lechowi Kaczyńskiemu towarzyszy minister obrony narodowej Aleksander Szczygło i wiceminister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, główny polski negocjator w toczących się rozmowach polsko- amerykańskich na temat umieszczenia w Polsce bazy amerykańskiej tarczy antyrakietowej. (mam)
Anna Staszkiewicz