Trwa ładowanie...
d1aa4k2
d1aa4k2

Prezydent Iranu i premier Izraela wezmą udział w Forum w Davos

Prezydent Iranu Hasan Rowhani i premier Izraela Benjamin Netanjahu wezmą udział w Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos, które odbędzie się 22-25 stycznia - poinformowali Reutera organizatorzy szczytu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1aa4k2

Rzeczniczka Forum nie chciała ujawnić, kto jeszcze spośród światowych przywódców przybędzie do Davos. Organizatorzy maja opublikować listę uczestników 15 stycznia.

Izrael i Iran są zaciekłymi wrogami; przywódcy izraelscy wyrażają się sceptycznie o tymczasowym porozumieniu społeczności światowej z Iranem w sprawie jego programu nuklearnego.

Forum w Davos zazębi się z międzynarodową konferencją na temat Syrii, znaną jako Genewa 2, którą zaplanowano na 22 stycznia w kurorcie Montreux nad Jeziorem Genewskim. Na Forum uda się część uczestników Genewy 2.

d1aa4k2

Kwestią drażliwą pozostaje w dalszym ciągu udział w Genewie 2 Iranu - głównego sojusznika prezydenta Syrii Baszara al-Asada, którego siły od blisko trzech lat rozprawiają się z rebelią. Rola Teheranu w konferencji ma m.in. zostać omówiona podczas spotkania szefów dyplomacji USA i Rosji - Johna Kerry'ego i Siergieja Ławrowa - 13 stycznia. Tego dnia dojdzie też do trójstronnego spotkania Kerry'ego i Ławrowa z Lakhdarem Brahimim, wysłannikiem ONZ i Ligi Arabskiej do Syrii.

W zeszłym tygodniu podróżujący po Bliskim Wschodzie Kerry podtrzymał sprzeciw USA wobec formalnego udziału Iranu w Genewie 2. Teheran nie popiera bowiem postanowień z czerwca 2012 roku, przewidujących ustanowienie rządu tymczasowego w Syrii z pełnią władzy wykonawczej, w tym kontrolą nad wojskiem i służbami bezpieczeństwa.

USA i Rosja są inicjatorami międzynarodowej konferencji. W jej trakcie przy jednym stole mają zebrać się przedstawiciele syryjskiego reżimu i opozycji, by podjąć próbę zakończenia konfliktu, w którym od marca 2011 roku zginęło ponad 130 tysięcy ludzi.

d1aa4k2

Podziel się opinią

Share
d1aa4k2
d1aa4k2
Więcej tematów