ŚwiatPrezydent i premier spotkali się z Jose Manuelem Barroso

Prezydent i premier spotkali się z Jose Manuelem Barroso

Traktat Konstytucyjny UE, pakiet
energetyczny, embargo na eksport polskich produktów do Rosji -
były głównymi tematami spotkania premiera Jarosława
Kaczyńskiego z przebywającym z wizytą w Polsce przewodniczącym
Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso. Z kolei spotkanie Barroso z prezydentem Lechem Kaczyńskim, które odbyło się po godz. 16, dotyczyło głównie spraw związanych z Traktatem Konstytucyjnym UE.

Prezydent i premier spotkali się z Jose Manuelem Barroso
Źródło zdjęć: © PAP

Premier: nastąpiło zbliżenie stanowisk w kwestiach związanych z UE i Polską

Nastąpiło znaczące zbliżenie stanowisk w kwestiach związanych z Unią Europejską i Polską - tak rozmowę z przewodniczącym Komisji Europejskiej podsumował premier Jarosław Kaczyński.

Rozmawialiśmy o bardzo ważnym pakiecie energetycznym. Tutaj doszło do poważnego zbliżenia stanowisk. Rozmawialiśmy także o sprawach związanych z wetem, z zakazem polskiego eksportu (do Rosji). To wiąże się z perspektywą rozmów na temat porozumienia UE - Rosja - podkreślił szef polskiego rządu po spotkaniu.

Jarosław Kaczyński podziękował Barroso za postawę w sprawach, które w ostatnich miesiącach dotyczyły podstawowych interesów naszego kraju.

Barroso, jak mówił, zwrócił się z prośbą o poparcie tzw. pakietu energetycznego, który zostanie przedstawiony podczas szczytu UE w marcu tego roku.

Chodzi tu o wypracowanie wspólnego podejścia. Trudno żebyśmy byli traktowani jako wiarygodni mówiący jednym głosem, jeżeli wewnątrz Unii Europejskiej przemawiamy 27 głosami - zaznaczył szef KE. Jak dodał, bardzo ważne jest, aby kraje UE wypracowały podejście zgodne z zasadą solidarności europejskiej.

"Rozwiązanie kwestii rosyjskiego embarga leży w interesie zarówno Polski, UE, jak i Rosji"

Innym tematem spotkania szefa polskiego rządu z przewodniczącym KE była kwestia rosyjskiego embarga na polskie mięso. Barroso ocenił, że rozwiązanie tej kwestii jest w interesie zarówno Polski, Unii Europejskiej, jak i Rosji.

Od 5 lutego inspektorzy weterynaryjni z Rosji kontrolują system nadzoru weterynaryjnego w Polsce. Barroso podkreślił, że przedstawiciele Komisji Europejskiej uczestniczą w tej kontroli.

Mam nadzieję, że te działania przełożą się na możliwość rozwiązania tego problemu. Z całą pewnością byłoby to w interesie zarówno UE, jak i Rosji, ale także przede wszystkim Polski - zaznaczył. Dopytywany podkreślił, że KE starała się nieść wsparcie i pomoc w tej sprawie. Dlatego też zwróciliśmy się do władz rosyjskich, by przedstawiciele Komisji uczestniczyli w misji weterynaryjnej, która jest teraz prowadzona - zaznaczył.

Jak dodał, na tym etapie nie sposób przewidzieć, jaką decyzję podejmą władze Rosji. Ale mam nadzieję, że ta decyzja będzie podjęta jak najszybciej. Nie ma powodów, aby w jakiś sposób tę sprawę przedłużać - mówił szef KE.

Barroso podziękował premierowi Kaczyńskiemu za gościnność. Podkreślił, że spotkanie z szefem polskiego rządu było ciekawe i niezwykle pożyteczne.

Prezydent: rozmawialiśmy o konstytucji UE

Po godz. 16 rozpoczęło się z kolei spotkanie Barroso z prezydentem Lechem Kaczyńskim. Jednym z tematów spotkania był Traktat Konstytucyjny UE.

Polska weźmie aktywny udział w dyskusji nad traktatem europejskim - zapewnił prezydent po spotkaniu. Szef KE podziękował prezydentowi za "otwarte i konstruktywne spotkanie".

Barroso podkreślił, iż ważne jest, by pokazać, że Unia Europejska, składająca się z 27 członków, to Europa wspaniała; to również Europa, która w przyszłości będzie mogła się poszerzać, jeżeli będziemy sobie tego życzyli; i taka, która będzie mogła działać sprawnie.

Jednak, jak zaznaczył szef KE, w XXI wieku Unia potrzebuje nowych reguł. Nie możemy działać w Unii Europejskiej, w obecnej, a także w przyszłej, na podstawie zasad, które są z przeszłości - powiedział.

"Liczę, że Polska będzie aktywna w wypracowaniu rozwiązania dla kwestii instytucjonalnych UE"

Barroso podkreślił także, że liczy, iż Polska będzie "w sposób aktywny, pozytywny i konstruktywny wnosiła swój wkład w wypracowanie rozwiązania dla kwestii instytucjonalnych UE".

Jestem przekonany, że jest to ważne dla Polski, jest to ważne dla nas wszystkich, jako członków UE - zaznaczył.

Lech Kaczyński podkreślił, że "jest pełna zgodność" co do tego, że Europie jest potrzebny nowy traktat podstawowy, nazwijmy go traktatem konstytucyjnym. Prezydent powiedział, że Polska ma pewne wątpliwości, co tekstu obecnego traktatu konstytucyjnego UE, które starał się przedstawić szefowi KE. Jestem przekonany, że w terminie wstępnie założonym, czyli do roku 2009, będziemy mogli już mówić o generalnym rozwiązaniu tego problemu - powiedział Lech Kaczyński.

W ocenie Barroso, UE nie będzie wiarygodna na zewnątrz, jeżeli nie będzie potrafiła rozwiązać kwestii unijnej konstytucji. Jeżeli chcemy być wiarygodni na zewnątrz, musimy w sposób jasny, czytelny działać w naszych relacjach wewnętrznych - podkreślił szef KE.

Barroso dodał, że Komisja popiera wysiłki prezydencji niemieckiej na rzecz wypracowania konsensusu wśród wszystkich krajów Unii. Jest to ważne, by wszystkie państwa członkowskie uzgodniły rozwiązanie dla instytucji europejskich, tak żeby Unia mogła patrzyć w przyszłość z przekonaniem i wiarą - dodał.

25 marca na 50-lecie Traktatów Rzymskich, uważanych za początek Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej - poprzedniczki UE, zaplanowano przyjęcie Deklaracji Berlińskiej, która - jak zapowiadają Niemcy - ma utorować drogę do ponownego podjęcia negocjacji o traktacie konstytucyjnym UE.

"Unia powinna być poszerzana"

Lech Kaczyński poinformował, że z szefem KE rozmawiał także o poszerzeniu UE. Polska podtrzymała swoją opinię co do tego, że Unia powinna być poszerzana. Zwróciliśmy też uwagę, że sprawa kształtu Unii dla Polski jest niezmiernie wręcz istotna- zaznaczył Kaczyński.

Podziękował także Barroso za bardzo otwartą rozmowę. Myślę, że we wspólnej Europie, w bardzo ścisłym już dzisiaj związku państw europejskich, związku, który nie znajduje precedensu w historii, tylko tego rodzaju rozmowy mają sens - podkreślił prezydent.

Jak dodał, zaprosił Barroso do Polski, ale otrzymał także od szefa KE zaproszenie do Brukseli. Niewątpliwie w ciągu najbliższych kilku miesięcy z niego skorzystam - powiedział.

Jose Manuel Barroso przyjechał do Polski na zaproszenie Business Center Club. Odebrał nagrodę specjalną przyznaną za kierowanie KE, przyczynienie się do integracji Polski z Unią Europejską i "zaangażowanie na rzecz przyznania Polsce wielu miliardów euro w ramach funduszy strukturalnych".

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)