Trwa ładowanie...
IAR

Prezydent Grecji powierzy dziś misję tworzenia rządu Aleksisowi Ciprasowi

Dziś w południe prezydent Grecji Prokopis Pavlopulos powierzy Aleksisowi Ciprasowi misję stworzenia rządu. Jak podają greckie media zaprzysiężenie premiera odbędzie się po południu.
Share
Prezydent Grecji powierzy dziś misję tworzenia rządu Aleksisowi Ciprasowi
Źródło: PAP/EPA, Fot: ORESTIS PANAGIOTOU
dhce37f

Skrajnie lewicowa Syriza, która zwyciężyła w wyborach parlamentarnych, ostatecznie zdobyła ponad 35 procent głosów i utworzy koalicję z nacjonalistyczną partią Niezależnych Greków. Ugrupowania te będą miały razem 155 deputowanych w 300-osobowym parlamencie. Największy rywal Syrizy, konserwatywna Nowa Demokracja, zgromadziła ostatecznie 28 procent głosów. Trzecie miejsce z siedmioprocentowym poparciem zdobył skrajnie prawicowy Złoty Świt. Ponad sześć procent głosów zdobył socjalistyczny Pasok w koalicji z Demokratyczną Lewicą. Do parlamentu dostały się jeszcze Komunistyczna Partia Grecji, centrowe Potami, Niezależni Grecy oraz Związek Centrystów. Tej ostatniej partii udało się to po raz pierwszy od 23 lat.

Wyniki nie powinno już ulec większym zmianom - do tej pory podliczono 96 procent głosów.. Mandatów poselskich nie zdobyli kandydaci Ludowej Jedności, partii stworzonej z odłamu Syrizy. Do parlamentu wchodzi zatem osiem partii. Według niektórych komentatorów w Grecji ponownie wygrał populizm. Inni twierdzą, że społeczeństwo wiedząc, że czekają je bolesne reformy wybrało tego, kto jego zdaniem może lepiej prowadzić negocjacje z Brukselą, co w swoim przedwyborczym programie zapowiadał Aleksis Cipras.

Wybory parlamentarne miały rekordowo niską frekwencję. Prawie 44 procent uprawnionych nie poszło do urn. Greków czeka teraz twarda rzeczywistość i skumulowane rachunki do zapłacenia, bowiem Aleksis Cipras ze względu na wybory parlamentarne przesunął termin ich realizacji.

dhce37f

Zobacz także: Grekom puszczają nerwy. Zrozpaczeni falą imigrantów błagają o pomoc

dhce37f

Podziel się opinią

Share
dhce37f
dhce37f
Więcej tematów