Trwa ładowanie...
d36m5l7
IAR

Prezydent Czech wyciąga na premiera "kałasznikowa". Narodowa dyskusja po żarcie Milosza Zemana

• "Jak można wymienić premiera? Wybory albo kałasznikow!"
• Ten niewinny żart prezydenta Milosza Zemana zamienił się w awanturę
• Poczucie humoru czeskiej głowy państwa stało się tematem ogólnokrajowej dyskusji
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Milosz Zeman (AFP, Fot: Patrick Kovarik)
d36m5l7

Kiedy w czasie odwiedzin Południowo-Morawskiego Kraju uczennica gimnazjum zadała Miloszowi Zemanowi pytanie, jak można zmienić premiera, prezydent odpowiedział: „Jeśli chcecie się pozbyć jakiegokolwiek polityka włącznie z prezydentem, wiedzie ku temu jedyna demokratyczna droga, którą są wolne wybory. A później istnieje droga niedemokratyczna, która się nazywa "kałasznikow”.

Problem powstał, gdy czeskie media skróciły wypowiedź i opatrzyły ją komentarzem, że prezydent mierzy na premiera z „kałasznikowa”. Pierwszym, który zareagował był sam szef rządu - Bohuslav Sobotka. Powiedział on, że organy konstytucyjne nie powinny wypowiadać się na takim poziomie, dlatego on sam na takim poziomie nie będzie dyskutować z prezydentem Zemanem. I dolał oliwy do ognia słowami, że Czechy są dziś jedynym krajem, gdzie prezydent nawołuje do zastrzelenia premiera.

Suchej nitki na Miloszu Zemanie nie pozostawili politycy praktycznie wszystkich opcji oraz dziennikarze i komentatorzy. Tylko niektórzy zwrócili uwagę, że prezydent ani słowem nie odniósł się do osoby premiera Sobotki. Zaś senator Jan Veleba z Partii Praw Obywateli podsumował, że gdyby Bohuslav Sobotka był mężczyzną i chodził między ludzi, to prawdopodobnie takich pytań jak to, w ogóle by nie było.

d36m5l7

Podziel się opinią

Share

d36m5l7

d36m5l7
Więcej tematów