Trwa ładowanie...
d2dpvmn
IAR

Prezydent Czech: imigracja sprzyja neonazistom

• Zeman jest przeciwnikiem wpuszczania do Czech imigrantów • Na Słowacji neofaszystowska partia Mariana Kotleby uzyskała 8 proc. poparcia
Share
Milosz Zeman
Milosz ZemanŹródło: AFP, Fot: Michal Cizek
d2dpvmn

Kryzys imigracyjny jest wykorzystywany do szerzenia neonazizmu - powiedział w wywiadzie dla Radia Frekfence 1 Milosz Zeman. Prezydent Czech krytykuje zachowanie niektórych polityków.

Zeman poruszył temat kryzysu imigracyjnego w związku ze zbliżającą się rocznicą pogromu w Lidicach. W czasie uroczystości upamiętniających hitlerowską rzeźna na blisko 350 mieszkańcach podpraskiej wioski prezydent Czech chce zwrócić uwagę na konkretną partię, która obecną sytuację w Europie wykorzystuje do budowania swojej pozycji na czeskiej scenie politycznej.

Prezydent zaznacza, że choć sam jest przeciwnikiem wpuszczania do Czech imigrantów, to jednak nie podoba mu się to, że niektóre czeskie ugrupowania polityczne wspierają neonazistowskie idee nie tylko w Czechach, ale i na Słowacji.

Jednocześnie Zeman wyraził przekonanie, że życzyłby sobie, aby rządząca socjaldemokracja była w kwestii imigrantów równie stanowcza jak jej koalicyjny partner - ruch ANO wicepremiera Andreja Babisza.

O ile w Czechach skrajne ruchy prawicowe pozostają na marginesie, o tyle na Słowacji neofaszystowska partia Mariana Kotleby dostała się do parlamentu uzyskując ośmioprocentowe poparcie.

d2dpvmn

Podziel się opinią

Share
d2dpvmn
d2dpvmn
Więcej tematów