Trwa ładowanie...
23-07-2015 09:10

Prezydent Bronisław Komorowski wręczył nominacje generalskie sześciorgu oficerom policji

Prezydent Bronisław Komorowski wręczył nominacje generalskie sześciorgu oficerom policji. Wśród nich jest komendant wojewódzka opolskiej policji Irena Doroszkiewicz, która została pierwszą w historii polskiej policji kobietą generałem. - Awans generalski to kolejne wyzwanie na etapie życia, w którym będzie coraz więcej odpowiedzialności za innych - mówił prezydent podczas uroczystości wręczenia nominacji.

d482922
d482922

Uroczystość w Belwederze odbywa się z okazji święta policji. Na stopień inspektora generalnego awansowany został komendant główny Krzysztof Gajewski; na stopień nadinspektora jego zastępca Cezary Popławski, komendant stołeczny Michał Domaradzki, zachodniopomorski komendant Jarosław Sawicki; komendant wojewódzki w Bydgoszczy Krzysztof Zgłobicki oraz opolska komendant wojewódzka Irena Doroszkiewicz.

Awansowani na pierwszy stopień generalski w policji - nadinspektora - otrzymali szable od szefowej MSW Teresy Piotrowskiej, a komendant główny - pamiątkową paterę. Wyróżnionym oficerom towarzyszyły rodziny.

W związku z awansem generalskim Doroszkiewicz MSW musiało zmienić przepisy dotyczące umundurowania, wprowadzając lampasy na spódnicach kobiet w stopniu nadinspektora lub generalnego inspektora.

"Wszystko dla Polski"

Komorowski powiedział podczas uroczystości, że awans generalski ma zachęcać do pomnożenia wysiłku na rzecz lepszej służby na rzecz Polski. Zachęcał także, by awans traktować jako kolejne wyzwanie na etapie życia, w którym będzie coraz więcej odpowiedzialności za innych. - Bo przecież z odpowiedzialnością, ze zdolnością do dźwigania odpowiedzialności wiąże się awans generalski - powiedział prezydent.

d482922

Nominowanym życzył, aby "z poczuciem tej odpowiedzialności kontynuowali swoją piękną, ważną służbę na rzecz bezpieczeństwa obywateli, kraju, czynienia naszego kraju krajem lepszym".

Prezydent życzył także osobistej satysfakcji i przekonania, że "każdy z nas tak naprawdę, tak na końcu, zawsze kieruje się myślą, że to jest wszytko dla Polski".

- Serdecznie dziękuję panie prezydencie za ten zaszczyt, który nas spotkał. Traktujemy to również jako wielkie wyzwanie na dalszą służbę. Traktujemy to jako podziękowanie dla naszej formacji, w której służą szczególnie ludzie, którzy codziennie swoim zaangażowaniem i determinacją wypełniają codzienną trudną służbę - powiedział komendant główny Krzysztof Gajewski, awansowany na stopień inspektora generalnego.

Święto policji przypada 24 lipca. Tego dnia w 1919 r. Sejm przyjął ustawę o Policji Państwowej. Po wojnie, 7 października 1944 r. Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego formalnie powołał Milicję Obywatelską, która faktycznie istniała już od dwóch miesięcy na terenach zajętych przez Armię Czerwoną. 6 kwietnia 1990 roku Sejm rozwiązał MO, a na jej miejsce powołał policję.

d482922

Obecnie jest to największa formacja mundurowa w kraju, w której służy 100 tys. policjantów i pracuje 20 tys. cywilów

"Nie pracuję w policji dla stopni i kariery"

Pierwsza kobieta generał w polskiej policji ma niespełna 50 lat. Urodziła się w Białymstoku. W policji służy od 25 lat. Z wykształcenia jest magistrem pedagogiki. Od dwóch lat jest opolskim komendantem wojewódzkim policji. Wcześniej szefowała komendzie miejskiej w Białymstoku.

Na początku swojej zawodowej drogi Doroszkiewicz przeszła przez Referat Kadr i Szkolenia oraz Zespół Prezydialny Komendy Rejonowej Policji w Białymstoku. Od 1999 roku pełniła funkcję zastępcy naczelnika Wydziału Prezydialnego, Kadr i Szkolenia Komendy Miejskiej w Białymstoku, a później naczelnika Wydziału Kadr i Szkolenia tej jednostki.

d482922

Potem rozpoczęła służbę w Inspektoracie Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. W kwietniu 2005 roku przeszła do Wydziału Zaopatrzenia, Inwestycji i Remontów podlaskiej KWP, a kilka miesięcy później została zastępcą naczelnika tego wydziału. W lutym 2006 roku mianowano ją na naczelnika Inspektoratu KWP w Białymstoku, który kilka miesięcy później zmienił nazwę na Wydział Kontroli.

W październiku 2010 roku komendant podlaskiej policji powierzył jej obowiązki na stanowisku komendanta miejskiego policji w Białymstoku, a 3 miesiące później powołał na to stanowisko. W lipcu 2013 Komendant Główny Policji powierzył Doroszkiewicz obowiązki opolskiego komendanta wojewódzkiego policji, by 18 grudnia tego samego roku mianować ją na stanowisko komendanta wojewódzkiego w Opolu.

Pytana tuż przed nominacją generalską o to, czy ma świadomość, że doszła w policji wyżej niż jakakolwiek kobieta przed nią, Doroszkiewicz podkreśliła, że nie myśli w tych kategoriach. - Nie pracuję w policji dla stopni i kariery. Po prostu robię to, co lubię, i podoba mi się to - powiedziała.

Nadinsp. Doroszkiewicz w latach 1993-1994 była słuchaczką Studium Oficerskiego w Szczytnie. Ukończyła też zarządzanie w sektorze publicznym w Wyższej Szkole Administracji Publicznej w Białymstoku; audyt i kontrolę w administracji publicznej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim oraz bezpieczeństwo wewnętrzne w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej w Warszawie.

d482922
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d482922
Więcej tematów