PolitykaPrezydent Andrzej Duda: W tej sprawie dwie strony powinny usiąść i rozmawiać

Prezydent Andrzej Duda: W tej sprawie dwie strony powinny usiąść i rozmawiać

Prezydent uważa, że w tym momencie nie została wyczerpana możliwość kompromisu - oświadczył rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Dodał, że ważne jest, aby lekarze rezydenci "nie dali się wciągnąć w wojnę polityczną".

Prezydent Andrzej Duda: W tej sprawie dwie strony powinny usiąść i rozmawiać
Źródło zdjęć: © PAP | Leszek Szymański

"Ten protest być może spełni swój cel"

- Prezydent uważa, że jeszcze w tym momencie nie została wyczerpana możliwość kompromisu, że jeszcze jest możliwy dialog i to na różnym poziomie, są różne instytucje i fora, gdzie można rozmawiać. Tylko najlepiej, jeśli dialog, rozmowa toczą się między lekarzami a rządem, by lekarze rezydenci zachowali się roztropnie i nie dali się wciągnąć w wojnę polityczną, bo oni najbardziej na tym stracą - powiedział na antenie TVN24 Krzysztof Łapiński.

- Ten protest być może spełni swój cel i zostanie osiągnięty kompromis tylko w tym momencie, jeśli będzie rozmowa między rządem a lekarzami, a już widzę w internecie różnego rodzaju celebrytów, aktorów, artystów, którzy popierają ten protest, ale to są te same osoby, które zawsze atakowały PiS - dodał rzecznik prezydenta.

Czas do 15 grudnia?

Pytany, ile czasu prezydent daje na osiągnięcie porozumienia, Łapiński odwołał się do rządowej propozycji, by rozwiązania zostały wypracowane do 15 grudnia.

Młodzi lekarze domagają się wzrostu finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6,8 proc. PKB w trzy lata, z drogą dojścia do 9 proc. przez najbliższe dziesięć lat. Chcą też zmniejszenia biurokracji, skrócenia kolejek, zwiększenia liczby pracowników medycznych, poprawy warunków pracy i podwyższenia wynagrodzeń.

Protest głodowy prowadzony jest w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie od 2 października. W środę z protestującymi spotkała się premier Beata Szydło, dzień później w kancelarii premiera z rezydentami rozmawiał minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, szefowa KPRM Beata Kempa i szef Stałego Komitetu Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.

Rozmowy nie przyniosły porozumienia. Rezydenci nie zgadzają się na zaproponowany przez stronę rządową udział w pracach zespołu, który do 15 grudnia ma wypracować rozwiązania w ochronie zdrowia.

Źródło: WP, TVN24, PAP

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (173)