Trwa ładowanie...

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął wizytę we Francji

Prezydent Andrzej Duda w środę przybył do Paryża, gdzie spotka się m.in. z prezydentem Francji Francois Hollande'em i Polonią. Rozmowy mają dotyczyć relacji polsko-francuskich, w tym w ramach Trójkąta Weimarskiego, oraz zbliżającego się szczytu klimatycznego.

Share
Prezydent Andrzej Duda rozpoczął wizytę we Francji
Źródło: PAP, Fot: Jacek Bednarczyk
dtstlnb

- Prezydent spotka się na rozmowie w cztery oczy z prezydentem Hollande'em, a także na roboczym lunchu z prezydentem i premierem (Manuelem Vallsem) - powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Po spotkaniu szefowie państw wygłoszą oświadczenia.

dtstlnb

Zaplanowano też spotkania z przewodniczącymi obu izb francuskiego parlamentu, Zgromadzenia Narodowego i Senatu. Szczerski powiedział, że jest to pierwsza wizyta zagraniczna prezydenta po wyborach parlamentarnych, "w nowej sytuacji politycznej w Polsce".

- Czas jest bardzo dobry. Będzie można podjąć pełny program spraw - i bilateralnych polsko-francuskich, i natowskich, i unijnych, także w kontekście pakietu klimatycznego - powiedział minister.

Szczerski zaznaczył, że Francja jest dla Polski jednym ze strategicznych partnerów w polityce europejskiej. Podkreślił też, że prezydent jest zainteresowany podtrzymaniem dialogu polsko-francuskiego w formacie Trójkąta Weimarskiego na najwyższym szczeblu.

- Dawno nie było szczytu Trójkąta Weimarskiego. Prezydent będzie apelował w Paryżu, by przywrócić ten rytm spotkań na szczycie - powiedział.

Późnym popołudniem w środę prezydent spotka się w Muzeum Curie z polskimi uczonymi i wnukami Marii Skłodowskiej-Curie. Wieczorem podczas spotkania z Polonią Andrzej Duda wręczy odznaczenia państwowe. Zaplanowano także wystąpienie prezydenta.

dtstlnb

Podziel się opinią

Share
dtstlnb
dtstlnb
Więcej tematów