Trwa ładowanie...

Prezydent Andrzej Duda podpisze projekt zmiany Konstytucji

Prezydent Andrzej Duda chce, by w Konstytucji był zapis o tym, że wykluczona jest adopcja dziecka przez osobę pozostającą w związku jednopłciowym. Podpisze projekt i skieruje go do Sejmu.

Share
d1l675u

W poniedziałek 6 lipca o godzinie 11.30 złożony zostanie przez prezydenta projekt zmiany konstytucji, tak aby wprost zapisane było, że wykluczone jest przysposobienie dziecka przez osobę pozostającą w związku jednopłciowym. Andrzej Duda zapowiedział to podczas sobotniego wiecu w Szczawnie-Zdroju.

- W polskiej konstytucji powinien wprost być zapis, że wykluczone jest przysposobienie lub adopcja dziecka przez osobę pozostającą w związku jednopłciowym. W poniedziałek podpiszę odpowiedni dokument wraz z prezydenckim projektem – zapowiadał wówczas ubiegający się o reelekcję prezydent.

Co dalej z projektem?

Projekt ustawy o zmianie Konstytucji może przedłożyć co najmniej 1/5 ustawowej liczby posłów, Senat lub prezydent. Pierwsze czytanie może odbyć się nie wcześniej niż trzydziestego dnia od dnia przedłożenia Sejmowi projektu ustawy.

d1l675u

Jeżeli zmiana dotyczy rozdziałów I, II (Wolności, Prawa i Obowiązki Człowieka i Obywatela) lub XII (Zmiana Konstytucji) uchwalenie ustawy zmieniającej Konstytucję może odbyć się nie wcześniej niż sześćdziesiątego dnia po pierwszym czytaniu projektu.

Zmiana Konstytucji następuje w drodze ustawy uchwalonej w jednakowym brzmieniu przez Sejm i następnie w terminie nie dłuższym niż 60 dni przez Senat.

Ustawa o zmianie Konstytucji uchwalana jest przez Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródła: p\Prezydent.pl, Radio Zet

d1l675u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1l675u
d1l675u
Więcej tematów