PolskaPrezes zarządu Rafinerii Trzebinia SA zatrzymany ws. afery paliwowej

Prezes zarządu Rafinerii Trzebinia SA zatrzymany ws. afery paliwowej

Sześć osób, w tym byłego prezesa zarządu Rafinerii Trzebinia SA, Grzegorza Ś., zatrzymali funkcjonariusze ABW na polecenie krakowskiej Prokuratury Apelacyjnej w ramach śledztwa paliwowego - poinformował rzecznik prokuratury Jerzy Balicki. Prokuratura chce im zarzucić oszustwa akcyzowe na kwotę blisko 800 mln zł.

Wśród zatrzymanych są m.in.: były członek zarządu rafinerii Marek M., zastępca dyrektora Instytutu Technologii Nafty w Krakowie Iwona S. i dyrektor Urzędu Statystycznego w Krakowie Marian S.

Osoby te są podejrzewane o wprowadzanie do obrotu produkowanych w rafinerii Trzebinia wyrobów bezakcyzowych, które wykorzystywane były następnie jako paliwa, mimo że nie spełniały wymogów jakościowych ze względu na zanieczyszczenie siarką i zawartość wody - powiedział prok. Balicki. Jak zaznaczył, po przesłuchaniach prokurator podejmie decyzję o zastosowaniu wobec podejrzanych środków zapobiegawczych.

W następstwie współdziałania przedstawicieli Zarządu Rafinerii Trzebinia z pracownikami Instytutu Technologii Nafty w Krakowie i Urzędu Statystycznego w Krakowie, produkty o nazwach olej Fl, olej Flonaft, olej technologiczny i inne, sprzedawane były dla wybranych odbiorców po cenach nie obejmujących akcyzy - wyjaśnił Balicki.

Przy sprzedaży tych produktów wybranym kontrahentom posługiwano się opiniami wskazującymi, iż nie podlegają one akcyzie. Jednak - zdaniem prokuratury - opinia ta jest nieuzasadniona.

Jak wyliczył urząd kontroli skarbowej, takie działanie spowodowało szkodę Skarbu Państwa w kwocie blisko 800 milionów złotych.

Zatrzymane osoby mają być przesłuchane w prokuraturze. Po przesłuchaniach prokurator podejmie decyzję o stosowaniu wobec podejrzanych środków zapobiegawczych.

Prowadzone w krakowskiej Prokuraturze Apelacyjnej śledztwo paliwowe dotyczy nielegalnego obrotu paliwami z wyłudzeniem akcyzy przez różne spółki oraz prania brudnych pieniędzy. Materiały w tej sprawie trafiły do Krakowa z 10 innych prokuratur w kraju. Sprawę bada zespół 14 prokuratorów; zarzuty postawiono już ponad 220 osobom. Przeciw blisko 80 oskarżonym skierowano do sądów 10 aktów oskarżenia.

Jak podało RMF, zatrzymanie byłego prezesa zarządu Rafinerii Trzebinia SA Grzegorza Ś., pełniącego obecnie funkcję prezesa giełdowej spółki Skotan, nastąpiło w przeddzień walnego zgromadzenia akcjonariuszy i na kilka dni przed rozstrzygnięciem przetargu na tereny pod budowę instalacji biodiesela w Krakowie.

Prokuratura jednak zdecydowanie odrzuca zbieżność tych wydarzeń z zatrzymaniem. Termin zatrzymania był planowany kilka miesięcy wcześniej - powiedział prok. Balicki.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)