PolskaPrezes PiS wezwany do prokuratury na przesłuchanie

Prezes PiS wezwany do prokuratury na przesłuchanie

Jarosław Kaczyński został wezwany do prokuratury na przesłuchanie. W piątek o godzinie 10 rano prezes Prawa i Sprawiedliwości powinien stawić się w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie - dowiedziało się Radio ZET.

Prezes PiS wezwany do prokuratury na przesłuchanie
Źródło zdjęć: © PAP | Bartłomiej Zborowski

04.08.2011 | aktual.: 04.08.2011 13:48

Śledczy chcą go przesłuchać do toczącego się w prokuraturze w Rzeszowie śledztwa dotyczącego przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy ABW, CBA i prokuratury w tzw. aferze gruntowej w 2007 roku.

Przesłuchanie zostanie przeprowadzone na zasadzie wideokonferencji. Informację o wezwaniu Jarosława Kaczyńskiego potwierdził Radiu ZET prokurator Dariusz Ślepokura z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

W czwartek w tej samej sprawie do prokuratury okręgowej w Rzeszowie wpłynęły wnioski o zatrzymanie Zbigniewa Ziobry i uchylenie jego immunitetu. Autorami wniosków są Jaromir Netzel i Janusz Kaczmarek, którzy mają w śledztwie status poszkodowanych. Zdecydowali się na ten krok, ponieważ były minister sprawiedliwości nie stawiał się na przesłuchania, na które był wzywany w charakterze świadka.

Rzeszowska prokuratura prowadzi śledztwo ws. przekroczenia uprawnień przez prokuratorów, funkcjonariuszy CBA i ABW przy zatrzymaniu w sierpniu 2007 r. Kaczmarka, Netzla i b. szefa policji Konrada Kornatowskiego. Wszczęto je w listopadzie 2007 r. Dotyczy przekroczenia uprawnień przez prokuratorów Prokuratury Okręgowej w Warszawie w sierpniu 2007 r. przez wydanie zarządzenia o zatrzymaniu i przymusowym doprowadzeniu Kaczmarka, Kornatowskiego i Netzla jako podejrzanych w sprawie złożenia fałszywych zeznań i utrudnianie śledztwa o "przeciek" z akcji CBA w resorcie rolnictwa.

Prokuratura bada w śledztwie, które przedłużono do 19 września, także zgodność z prawem czynności operacyjno-rozpoznawczych CBA i ABW. Pod uwagę brana jest m.in. wersja podawana przez pokrzywdzonych, że istniał "pewien ciąg decyzji, mających na celu zdyskredytowanie Kaczmarka przed opinią publiczną". Jednym z jego elementów miała być m.in. konferencja prasowa wiceprokuratora generalnego Jerzego Engelkinga, gdy ujawnił on podsłuchane rozmowy Kaczmarka, Kornatowskiego i Netzla oraz taśmy wideo z pobytu Kaczmarka w hotelu Marriott.

W tej sprawie rzeszowska prokuratura okręgowa prowadziła śledztwo, które jesienią 2010 r. w części umorzyła. Umorzenie dotyczyło jednak wątków związanych ze sprawami formalnymi przy zwoływaniu i prowadzeniu konferencji. Niektóre wątki z tego śledztwa włączono do sprawy o przekroczenie uprawnień przez CBA, ABW i prokuratorów. M.in. sprawę kierowania przez funkcjonariuszy publicznych gróźb pod adresem Netzla oraz przekroczenia uprawnień przy skierowaniu przeciw Kaczmarkowi, Kornatowskiemu i Netzlowi oraz Ryszardowi Krauze postępowania karnego, w wyniku czego nastąpiło przeszukanie w ich domach oraz zatrzymanie i postawienie im zarzutów.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (173)