PolskaPrezes PiS: Komorowski podpisał, my tego nie chcemy!

Prezes PiS: Komorowski podpisał, my tego nie chcemy!

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podpisał się pod wnioskiem o referendum w sprawie komercjalizacji publicznej służby zdrowia i prywatyzacji przedsiębiorstw z sektorów strategicznych dla Polski. Na początku czerwca PiS rozpoczęło obywatelską akcję zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie szpitali.

Zdaniem PiS ustawa o działalności leczniczej, którą 10 maja tego roku podpisał prezydent Bronisław Komorowski, spowoduje, że samorządy będą dążyć do przekształcania szpitali publicznych w spółki prawa handlowego. Według PiS najpierw komercjalizacja, a później prywatyzacja państwowej służby zdrowia ograniczy dostęp do części usług medycznych.

- Przeciwstawiamy się temu i będziemy się temu przeciwstawiać - powiedział dziennikarzom Jarosław Kaczyński. Prezes PiS podkreślił, że to referendum jest jedną z form odwoływania się do społecznego poparcia nie tylko w tej kwestii, ale również w sprawie spółek strategicznych Skarbu Państwa. Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego, sprzedaż ich teraz jest bardzo niekorzystna dla naszego kraju, gdyż w obecnych warunkach ekonomicznych, ich cena jest bardzo niska. Jarosław Kaczyński uważa też, że w konsekwencji posunięć obecnego rządu Polska staje się krajem, który dysponuje coraz mniejszą ilością instrumentów oddziaływania na najważniejsze dziedziny życia w tym bezpieczeństwo. Prezes PiS jako przykład podał plany prywatyzacji Lotosu. - To jest sprawa elementarna z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju i temu też się trzeba przeciwstawić, bo musimy chronić wszystko co stanowi podstawę naszej państwowej, ale także narodowej substancji - dodał Jarosław Kaczyński.

Referendum ogólnokrajowe może być przeprowadzone w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa. Zarządza je Sejm bezwzględną większością głosów lub prezydent zgodą Senatu.

Istnieje również społeczna inicjatywa referendalna - projekt referendum musi wtedy uzyskać co najmniej 500 tys. podpisów osób mających prawo udziału w referendum. Wówczas Sejm może postanowić o poddaniu określonej sprawy pod referendum.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (111)