Prezes PGNIG pozbawiony dostępu do informacji niejawnych

Pozbawienie dostępu do informacji
niejawnych prezesa Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa
Bogusława Marca, nie wpłynie na bezpieczeństwo energetyczne
państwa, ale na pewno utrudni prace zarządu - uważa minister
gospodarki Piotr Woźniak.

Szef resortu gospodarki powiedział PAP w środę, że rozmawiał z Bogusławem Marcem, który miał mu powiedzieć, że nie ma podstaw do pozbawienia go dostępu do informacji niejawnych.

Wierzę mu, bo miałem okazję, dawno temu z nim pracować- powiedział minister, choć przyznał, że pozbawienie prezesa spółki prawa dostępu do informacji niejawnych skomplikowało sprawy" i "na pewno utrudni prace zarządu".

To się wyjaśni, ale nie uważam, że jest to jakiekolwiek zagrożenie dla głównych projektów, jakie prowadzi spółka. Woźniak zwrócił uwagę, że mimo upublicznienia informacji o pozbawieniu prezesa prawa dostępu do informacji niejawnych, akcje PGNIG nie potaniały na GPW.

Spółka podała w komunikacie, że Rada Nadzorcza otrzymała zawiadomienie z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego o wszczęciu kontrolnego postępowania wyjaśniającego wobec Marca. W związku z tym na posiedzeniu 12 czerwca Rada zablokowała Marcowi dostęp do informacji niejawnych.

Rzecznik PGNIG Tomasz Fill zapewnił, że spółka funkcjonuje normalnie. ABW nie komentuje sprawy.

Fill powiedział PAP, że prezes Bogusław Marzec - wobec którego ABW prowadzi "kontrolne postępowanie wyjaśniające" - od początku tygodnia jest na urlopie.
Wszystkie jego obowiązki przejął wiceprezes Jan Anysz. Dotyczy to również dostępu do informacji niejawnych- powiedział Fill.

PAP ustaliła, że "kontrolne postępowanie sprawdzające" jest związane z procedurą dopuszczenia przez ABW do tajemnic państwowych. Artykuł 45. ustawy o ochronie informacji niejawnych mówi, że jeśli wobec osoby, której ABW wydała wcześniej certyfikat dopuszczający do tajemnic, "zostaną ujawnione nowe fakty wskazujące, że nie daje ona rękojmi zachowania tajemnicy", ABW przeprowadza "kontrolne postępowanie sprawdzające".

Według ustawy, zawiadamia się o tym "osobę odpowiedzialną za obsadę stanowiska" wraz z wnioskiem o ograniczenie lub wyłączenie dostępu do informacji niejawnych osobie sprawdzanej. "Kontrolne postępowanie sprawdzające" kończy się albo cofnięciem certyfikatu, albo poinformowaniem o braku zastrzeżeń wobec danej osoby, z jednoczesnym potwierdzeniem jej dalszej zdolności do zachowania tajemnicy.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)