Prezes Marek Borzestowski na czacie w WP
Marek Borzestowski (WP/Maciej Macierzyński)
W czwartek gościem czata naszego portalu był prezes Zarządu Wirtualnej Polski - Marek Borzestowski.
Pytania dotyczyły samej Wirtualnej, WP-Radia, zmiany wyglądu kawiarenki, zabezpieczeń przed hakerami, priorytetów na najbliższy czas, nowego wyglądu, oceny pracowników, szybkości ładowania się stron Wirtualnej.
26.04.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Internautów interesowało również to, jaki wpływ ma prezes na to, co dzieje się w serwisach WP i czy korzysta ze sztabu doradców. Aby skutecznie zarządzać firmą internetową, potrzebne są trzy rzeczy: zdyscyplinowany zespół, zdyscyplinowane myślenie i zdyscyplinowane działanie. Nasz zespół złożony jest z entuzjastów Internetu, wizjonerów jak i ludzi którzy te wizje potrafią zmienić w plany operacyjne i usługi dla naszych użytkowników - twierdzi Borzestowski.
Te nowe usługi to np. odsłuchiwanie wiadomości z poczty WP przez telefon (ma być to możliwe w najbliższym czasie), nowy system komunikacji (messenger), który dołączy do wpinacza a także konta i strony komercyjne. Już od pół roku w firmie funkcjonuje pion e-business, odpowiedzialny za realizację strategii firmy dla sektora małych i średnich firm. W ramach tej strategii przewidziane są konta i strony komercyjne, a już dziś każda firma w Polsce może założyć swój sklep internetowy pod adresem pasaż.wp.pl- powiedział Borzestowski.
Jeden z internautów zarzucił Wirtualnej Polsce tworzenie zbyt dużej liczby serwisów. Nasz dotychczasowy rozwój dowodzi, że obrana przez nas parę lat temu strategia jest skuteczna- odpowiedział prezes.
Na pytanie, co jest największym minusem pierwszego portalu w Polsce, szef WP odpowiedział: Firma przeżyła swój bardzo dynamiczny rozwój w roku 2000; w tym roku Zarząd WP musiał stawić czoła problemom organizacyjnym. Stawiamy na ludzi młodych, na ich entuzjazm, ale budujemy firmę wzorowaną na najlepszych wzorcach światowego zarządzania. Sądzę, że to są najważniejsze wyzwania WP. Prezesa pytano również o fuzje ze stacją TV, wejście portalu na giełdę i czy WP zamierza wykupić inne portale w Polsce lub Europie. Jest wiele modeli rozwoju portali internetowych; WP wraz z doradcą strategicznych ABN AMRO rozważa różne scenariusze. Sprawy związane z debiutem giełdowym są omawiane wraz z naszymi inwestorami - odpowiedział. Globalizacja jest procesem zachodzącym także w naszym kraju, a Zarząd WP dynamicznie reaguje na tworzące się nowe możliwości inwestycyjne - dodał prezes.
Internet powoli się kończy jako "gorący temat" stwierdził jeden z internautów. Na pytanie, co będzie potem? Borzestowski odpowiedział: Na początku XX wieku w Stanach Zjednoczonych przeszło 90% transportu odbywało się za pośrednictwem zaprzęgów konnych, w tym samym okresie powstała firma General Motors. Dziś na zaprzęg konny stać tylko ludzi bardzo majętnych, a samochodem przemieszczamy się wszyscy. Sądzę, że z Internetem będzie wyglądać bardzo podobnie. Początki są trudne, ale rozpoczętej rewolucji nie da się zahamować.
Według Borzestowskiego, jego osobisty sukces opiera się głównie na zaufaniu, którym obdarzyli go pracownicy WP, gdyż to oni zbudowali i prowadzą nasz portal. Prywatnie prezes korzysta, oprócz WP, także z Yahoo! i Rzeczpospolitej. Ulubiony serwis w WP Borzestowskiego - to sport. Swoich pracowników prezes ocenia bardzo dobrze. (aka)