ŚwiatPrezenter: każdy wpada do Auschwitz po drodze na Florydę

Prezenter: każdy wpada do Auschwitz po drodze na Florydę

Polska ambasada w Londynie zażądała bezzwłocznie spotkania z BBC, aby porozmawiać na temat treści komentarzy, na jakie pozwala sobie prezenter Radia One, Chris Moyles. W ostatnim ze swoich popularnych programów, których słucha siedem milionów ludzi, prezenter żartował z odwiedzających obóz koncentracyjny w Auschwitz.

Prezenter: każdy wpada do Auschwitz po drodze na Florydę
Źródło zdjęć: © AFP

27.01.2009 | aktual.: 27.01.2009 12:28

W zeszłym roku, Moyles sugerował z kolei, że Polki w Anglii to głównie prostytutki, co oczywiście wywołało niesmak w środowiskach polskich i skłoniło ambasadora polskiego w Anglii do wysłania oficjalnej noty do BBC.

Podczas swojej ostatniej audycji radiowej Moyles nawiązał do znanego programu telewizyjnego BBC - Who Do You Think You Are? (Kim myślisz, że jesteś?), w którym prezenter odkrywa rodzinne korzenie gwiazd. Ponieważ kilka ze znanych medialnie osób odnalazło w obozie ślad swoich krewnych, w programie pokazano pełną emocji relację dokumentalną z ich wizyty w Auschwitz.

Chris Moyles również wziął udział w programie, jego rodzice są jednak Irlandczykami. Na antenie radiowej 34 letni DJ powiedział później : "Pojechałem do Irlandii i w inne miejsca aby nakręcić film, ale nie byłem, tak jak wielu z programu "Who Do You Think You Are?" , w Auschwitz. Właściwie prawie każdy teraz tam jeździ czy jest Żydem czy nie. Wygląda na to, że wpada się tam po drodze na Florydę".

Szefostwo BBC bada aktualnie sprawę komentarzy.

- Dzieje się coś naprawdę złego w BBC. Chris Moyles nadal pozwala sobie na znieważanie uczuć innych ludzi. To nie jest właściwa metoda na zwiększanie popularności. To naprawdę oburzające, kiedy drugą wojnę światową obraca się w żart - powiedział Robert Szaniawski, attache prasowy Polskiej Ambasady w Londynie, dla angielsko-polskiego Radia ORLA fm.

Komentarze Moylesa dotykają nie tylko Żydów, ale także Polaków, zauważył Szaniawski. Ponad 80 tys. Polaków zginęło w Auschwitz zanim obóz został wyzwolony przez wojska sowieckie w styczniu 1945r.

- Po jego komentarzach skontaktowałem się z naszym partnerskim działem prasowym w BBC. W przyszłym tygodniu mamy umówione spotkanie robocze, aby przedyskutować tę sprawę oraz ogólne standardy prezentowania Polaków w BBC - powiedział Szaniawski w programie London Bridge, prowadzonego przez George'a Matlocka.

Dzień 27 stycznia to Dzień Pamięci Holokaustu, obchodzony w Wielkiej Brytanii od 2001 roku. Pan Szaniawski reprezentował stronę polską na społecznych obchodach Dnia Holokaustu w zeszłą niedzielę w Coventry, w północnej Anglii.

Aneta Szczepankiewicz

Źródło artykułu:WP Wiadomości
londynpolacypolska
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)