Prestiżowa nagroda dla japońskich architektów
Tegoroczną nagrodę Pritzkera, uważaną za najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie architektury, przyznano japońskiemu duetowi Kazuyo Sejimie i Ruye Nishizawie.
29.03.2010 | aktual.: 29.03.2010 02:28
Nagroda Pritzkera przyznawana jest co roku żyjącym architektom, którzy mają znaczący wkład w rozwój architektury. Jury doceniło Japończyków za projektowanie budynków, które zlewają się ze swoim otoczeniem. - Poszukują niezbędnych właściwości architektury, co skutkuje docenianą prostolinijnością ich projektów, a także oszczędnością środków i powściągliwością - napisano w uzasadnieniu werdyktu.
54-letnia Kazuyo Sejima i 44-letni Ruye Nishizawa, założyciele tokijskiego studia architektonicznego SANAA, znani są z przestrzennych, konstrukcji, często pozbawionych wewnętrznych ścian.
Do najbardziej znanych realizacji biura SANAA należą: Nowe Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku, szklany pawilon Muzeum Sztuki w Toledo, dom mody Christiana Diora w Tokio, oraz otwarty niedawno w Lozannie kompleks edukacyjny Rolex Learning Center.
- Chcemy tworzyć architekturę, którą ludzie lubią wykorzystywać - powiedziała Sejima, porównując projekty duetu do publicznych placów. - Architektura jest jak park - dodał Nishizawa. Jak wyjaśnił, SANAA zawsze stara się projektować konstrukcje otwarte na otoczenie i ludzi.
Nagroda Pritzkera bywa niekiedy ze względu na swoją rangę nazywana Noblem w dziedzinie architektury. Ustanowił ją w 1979 r. chicagowski przedsiębiorca Jay A. Pritzker, a przyznaje ją należąca do jego rodziny fundacja Hyatt. Z wyróżnieniem wiąże się nagroda pieniężna w wysokości 100 tys. dolarów.
Ceremonia wręczenia nagrody odbywa się każdego roku w innym mieście. Japończycy odbiorą ją w maju na nowojorskiej Wyspie Ellis.