Premierzy Polski i Rosji o wzajemnym handlu
Kwestia wzajemnego handlu zdominowała środowe
rozmowy polsko-rosyjskie - poinformował przebywający w Moskwie
premier Leszek Miller.
Największym problemem Polski jest głęboki deficyt przekraczający
3 mld dolarów. Większa część naszych rozmów dotyczyła tej kwestii
- powiedział Miller po spotkaniu z premierem Michaiłem Kasjanowem.
Szef polskiego rządu poinformował, że obie strony będą dążyły do zwiększenia obecności polskiego kapitału, przedsiębiorców na rosyjskich rynkach oraz zwiększenia wolumenu towarów i usług.
Kasjanow ze swej strony powiedział, że polsko-rosyjska wymiana handlowa sięga 5,5 mld dolarów rocznie. Poziom ten określił jako bardzo, bardzo daleki od tego, jaki mógłby być. Podkreślił przy tym, że Rosja jest nieusatysfakcjonowana strukturą handlu, która ze strony rosyjskiej dotyczy głównie surowców, a nie towarów przetworzonych.
Będziemy dążyć do tego, by koła przedsiębiorcze miały większe możliwości kontaktu - podkreślił Kasjanow i zapewnił, że oba rządy będą próbowały stworzyć odpowiednie warunki prawne dla wspierania wzajemnej wymiany handlowej.
Premierzy poruszyli także problem inwestycji w Kaliningradzie. Michaił Kasjanow zapowiedział, że Polskie firmy będą mogły uczestniczyć w realizacji federalnego, centralnego programu inwestycji na terenie obwodu kaliningradzkiego.
Granica pomiędzy Polską a Rosją, to granica pomiędzy Polską a obwodem kaliningradzkim. Firmy polskie będą mogły uczestniczyć w realizacji programu federalnego, któremu nadaje się duże znaczenie w Rosji - mówił rosyjski premier.
Poinformował, że w najbliższym czasie dojdzie do spotkania premierów Polski, Rosji i Litwy w Kaliningradzie. Omówimy tam w atmosferze nieformalnej wszystkie możliwości współpracy jeśli chodzi o obwód kaliningradzki - powiedział Kasjanow.
Rozmowy mają dotyczyć m.in. kwestii przemieszczania ludzi. Chodzi o to - wyjaśniał Kasjanow - by po wejściu Polski do UE nie stworzyć przeszkód dla wymiany osób, towarów i wymiany kulturalnej. (and)