Premiera "Komedii omyłek" w Teatrze Wybrzeże już 29 lipca
Już 29 lipca w niedzielę w gdańskim Teatrze Wybrzeże będzie można obejrzeć premierę "Komedii omyłek" Williama Shakespeare'a w reż. Zbigniewa Brzozy. 3 sierpnia spektakl zostanie pokazany również na XI Międzynarodowym Festiwalu Szekspirowskim.
Rozdzieleni katastrofą okrętu bracia bliźniacy, Antyfolusowie, oraz ich nie mniej podobni do siebie służący, Dormiowie, spotykają się po latach w Efezie. Nie od razu wiadomo jednak, kto jest kim, w konsekwencji czego "Komedia omyłek" okazuje się prawdziwą feerią nieporozumień, szaleństw i dezorientacji.
Bohaterowie ulegają złudzeniom, gubią się w spojrzeniach innych, poddają w wątpliwość niezależność ludzkiego postrzegania oraz możliwość samodzielnej oceny zdarzeń.
- Interesuje mnie w tej sztuce to, na ile sami budujemy swój wizerunek, a na ile kreowany jest on przez innych - podkreśla reżyser spektaklu, Zbigniew Brzoza. Tak postawiony problem nie tylko pozwala szukać w sztuce odpowiedzi na pytanie "kim jestem?", ale po raz kolejny zmusza do przyznania, że w szaleństwie szekspirowskiej komedii tkwi metoda.
Muzykę, która wykonywana będzie na żywo przez zespół trójmiejskich muzyków, skomponował Jacek Grudzień.
- Od przyjazdu do Gdańska towarzyszy mi wspaniały, niezwykle twórczy zespół muzyków – Paweł Zagańczyk, akordeonista, student Gdańskiej Akademii Muzycznej, Paweł Szewczyk, perkusista, również absolwent Gdańskiej Akademii Muzycznej oraz członkowie kwintetu Hevelius Brass, Bogdan Kwiatek, puzonista, i Paweł Hulisz, trębacz. Przez pierwsze akty artyści wykonywać będą muzykę zza kulis, w piątym akcie zobaczymy ich również na scenie – mówi Grudzień.
Scenografię stworzył Marcin Jarnuszkiewicz. Na scenie zobaczymy m.in. Dorotę Androsz, Martę Kalmus, Marzenę Nieczuję-Urbańską, Małgorzatę Oracz i Ryszarda Jasińskiego.
"Komedia omyłek", reż. Zbigniew Brzoza
Spektakle: 28 lipca godz. 20.00 (pokaz przedpremierowy), premiera 29 lipca godz. 20.00
31 lipca i 1, 2 sierpnia godz. 20.00
3 sierpnia godz. 17.00 spektakl prezentowany w ramach Festiwalu Szekspirowskiego