PolskaPremiera filmu o wielkiej polskiej bohaterce

Premiera filmu o wielkiej polskiej bohaterce

- Irena Sendlerowa zasługuje na najwyższe honory świata - powiedział prezydent Lech Kaczyński w Gdańsku podczas uroczystej europejskiej premiery filmu "Dzieci Ireny Sendlerowej".

Jak podkreślił prezydent, wśród Polaków, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów, Irena Sendlerowa, mała krucha kobieta, zajmuje miejsce szczególne.

Oprócz prezydenta, któremu towarzyszyła małżonka Maria Kaczyńska, w premierze filmu uczestniczyli m.in. minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, naczelny rabin Polski Michael Schudrich, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz oraz twórcy i aktorzy filmu, wśród nich reżyser John Kent Harrison, autor muzyki Jan A.P. Kaczmarek, aktorki Anna Paquin, Marcia Gay Harden, Danuta Stenka i Maja Ostaszewska.

Premiera filmu wpisuje się w program oficjalnych obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Irena Sendlerowa uratowała 2500 dzieci żydowskich, wywożąc je z warszawskiego getta i ukrywając w polskich rodzinach, w sierocińcach oraz klasztorach w Warszawie, Chotomowie i Turkowicach. Zaopatrzono je w fałszywe dokumenty i wspomagano materialnie. Imiona dzieci i nazwiska rodzin, do których trafiły, Sendlerowa zapisywała, szyfrując, na paskach bibułki, które umieszczała w słoiku. Słoik zakopała pod jabłonką na podwórku przy ul. Lekarskiej 9.

Sendlerowa i jej łączniczki przemycały dzieci w samochodzie, który na teren getta wwoził środki czystości, a wracał z dziećmi, które wywożono w pudle, skrzynce lub w worku. Dzieci oddzielane od rodziców płakały i krzyczały. Podawano im więc środki nasenne.

Wyprowadzano je też przez piwnice kamienic lub przez gmach sądów na Lesznie. Wtajemniczeni w akcję dwaj woźni otwierali drzwi i prowadzili dzieci do tylnego wyjścia na aryjską stronę.

Inny szlak "przerzutu" rozpoczynał się w zajezdni tramwajowej po żydowskiej stronie. Mąż jednej łączniczek był motorniczym. O świcie, gdy ruszały tramwaje, znajdował w wagonie pod ławką karton z uśpionym dzieckiem i wywoził je w bezpieczne miejsce za murami. Te sposoby dotyczyły małych dzieci. Kilkunastoletni chłopcy i dziewczęta byli wyprowadzani w tzw. brygadach pracy i potem kierowani do partyzantki.

- Pani Irena Sendlerowa wolała skromnie mówić, że przyczyniła się do ratowania, że była tylko ogniwem w "łańcuchu ocalenia" dzieci - zauważyła we wcześniejszej rozmowie Anna Mieszkowska, która razem z Sendlerową przygotowała książkę "Matka dzieci Holocaustu. Historia Ireny Sendlerowej", na podstawie której został film nakręcony.

- Jestem szczęśliwy i odczuwam satysfakcję, że powstał ten film o młodej, pięknej kobiecie o szlachetnym sercu i wielkiej odwadze - mówił amerykański reżyser John Kent Harrison. - Kobiecie, która powiedziała do swych koleżanek, współpracowniczek z ośrodka pomocy społecznej: nie wiem jak wy, ale ja wypowiadam wojnę Hitlerowi.

Film "Odważne serce Ireny Sendler" - "The Courageous Heart of Irena Sendler" - miał swoją amerykańską premierę 19 kwietnia. Został on wyprodukowany dla amerykańskiej firmy Hallmark of Fame, dla telewizji CBS. Jego polska wersja pod tytułem "Dzieci Ireny Sendlerowej" została przemontowana. - Wzmocnione zostały sceny pokazujące niemiecki terror okupacyjny w Polsce - powiedziała Beata Pisula, producentka filmu ze strony polskiej.

Nagrodzona Oscarem za rolę w filmie "Fortepian" Anna Paquin wcieliła się w rolę polskiej bohaterki Ireny Sendlerowej. Odtwórczynią roli matki Ireny Sendlerowej - Janiny - jest Marcia Gay Harden, również nagrodzona Oscarem za rolę w filmie biograficznym o Jacksonie Pollocku. Muzykę skomponował Jan A.P. Kaczmarek, a realizatorem zdjęć jest Jerzy Zieliński. John Kent Harrison, scenarzysta i reżyser filmu, jest znany w Polsce z filmu o Janie Pawle II z Johnem Voightem w roli głównej.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)