ŚwiatPremier za utworzeniem środkowoeuropejskiego koncernu paliwowego

Premier za utworzeniem środkowoeuropejskiego koncernu paliwowego

Premier Leszek Miller popiera budowę
środkowoeuropejskiego koncernu paliwowego, w którym mogłyby wziąć
udział firmy z Polski, Węgier, Słowacji i Czech. Zdaniem premiera,
mogłoby to uchronić te firmy od wchłonięcia przez duże zachodnie
koncerny.

08.03.2004 19:45

"Konsolidacja jest odpowiedzią na wyzwania konkurencyjne. Jesteśmy za tym, aby budować koncern środkowoeuropejski. Polski Orlen jest już bardzo zaawansowany w negocjacjach z węgierskim MOL- em. Są też prawdziwe rozmowy z przedsiębiorstwami paliwowo- energetycznymi ze Słowacji i Czechach" - powiedział Miller dziennikarzom po poniedziałkowym szczycie Grupy Wyszehradzkiej.

_ "Jeżeli tej konsolidacji nie będzie, to nasze przedsiębiorstwa mogą zostać po prostu połknięte przez wielkie koncerny zachodnie"_ - dodał.

Premier powiedział, że o kwestii środkowoeuropejskiego koncernu rozmawiał z premierami Czech i Słowacji - Vladimirem Szpidlą i Mikulaszem Dzurindą.

Dodał, że "stanowisko czeskiego rządu w tej sprawie nie jest do końca określone", ale "jest w nim wiele zrozumienia i życzliwości w stosunku do takiego właśnie podejścia".

Pod koniec lutego również Jan Kulczyk, który poprzez Kulczyk Holding posiada około 5 proc. akcji PKN Orlen SA, opowiedział się za fuzją polskiego koncernu z węgierską firmą paliwową MOL.

W listopadzie ubiegłego roku MOL i PKN Orlen rozpoczęły rozmowy w sprawie współpracy, która może mieć formę fuzji koncernów, utworzenia joint venture bądź wymiany akcji pomiędzy firmami. Koncerny mają podjąć decyzję, jaką opcję wybrać, do kwietnia.

MOL wspólnie z zależnym od siebie Slovnaftem i PKN biorą też udział w prywatyzacji czeskiego koncernu Unipetrol.

W styczniu Royal Dutch/Shell, PKN Orlen i MOL zostały wpisane na krótką listę i dopuszczone do dalszej fazy przetargu na nabycie akcji Unipetrolu. 63-procentowy pakiet akcji czeskiej firmy wyceniany jest na 7,7 mld koron.

PKN Orlen jest gotów zapłacić 9 do 10 mld koron, a węgierski MOL zaoferował 7 do 9 mld koron. Shell oferował we wstępnej ofercie 11 do 13 mld koron (429-507 mln USD).

Dzięki nabyciu Unipetrolu PKN chce uzyskać wiodącą rolę w procesie konsolidacji sektora przetwórstwa paliw w Europie Środkowej, rozszerzyć geograficzny zasięg działalności, wejść na czeski rynek oraz wzmocnić swoją pozycję na południu Polski.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)