ŚwiatPremier Włoch wieszczy co stanie się w ciągu 5 lat

Premier Włoch wieszczy co stanie się w ciągu 5 lat

Premier Włoch Mario Monti powiedział w rozmowie z "Wall Street Journal", że pośród zamieszania w regionie związanego z kryzysem finansów publicznych euro dowiodło, że jest solidną walutą. Przewiduje on, że w ciągu 5 lat więcej krajów przyjmie tę walutę.

Premier Włoch wieszczy co stanie się w ciągu 5 lat
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | Alessandro si Meo

- Moja prognoza jest taka, że w roku 2017 euro nadal tu będzie i pozostanie zasadniczo silną walutą, jaką było od początku swego istnienia i poprzez kryzysy zadłużeniowe i finansowe strefy euro - powiedział włoski premier redakcji "WSJ".

Kryzys "w najmniejszym stopniu nie pomniejszył siły i wiarygodności euro" - dodał Monti.

- Wiele krajów spoza strefy euro przyjmie tę walutę w ciągu pięciu lat - przewiduje włoski premier i wymienia Polskę jako prawdopodobnego nowego członka unii walutowej w 2017 roku, choć przyznaje, że Wielka Brytania raczej do tego klubu nie wejdzie.

Monti, który był unijnym komisarzem i elokwentnym adwokatem większego ekonomicznego zbliżenia kontynentu, ostrzegł, że kryzys długów rządowych sprawił, iż "wrócił pewien nacjonalizm gospodarczy" w obrębie 17 krajów członkowskich strefy euro i 27 państw UE.

Zwłaszcza banki postanowiły ograniczyć ryzyko, jakim jest posiadanie aktywów innych krajów, co zwiększyło presję na rynkach długów publicznych, mimo wspólnej waluty.

Według Montiego fakt, że banki wolały być w takiej sytuacji bliżej swoich centrali, spowodował pewną "dezintegrację wspólnego rynku usług finansowych".

- Ale nie widzę żadnych przeszkód instytucjonalnych, by powróciły transgraniczne przepływy pieniężne - dodał włoski premier.

Monti powiedział też z mocą, że popiera decyzję Europejskiego Banku Centralnego dotyczącą zaoferowania bankom trzyletnich operacji refinansowania jako sposobu na dostarczenie płynności instytucjom finansowym strefy euro.

Włoskie banki skorzystały ze znaczących zastrzyków płynności oferowanych przez EBC, ale wydaje się, że w głównej mierze wykorzystały tę gotówkę raczej na odzyskanie swoich własnych obligacji niż na kupowanie rządowych papierów dłużnych.

Monti odmówił odpowiedzi na pytanie, czy postrzega ostatnią akcję EBC jako wariant poluzowania ilościowego ( dodrukowywanie pieniądza ), stosowanego przez wiele innych znaczących banków centralnych.

- Szanujemy niezależność EBC i jego decyzje polityczne - dodał włoski premier.

Źródło artykułu:PAP
kryzyspremierwłochy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (45)