Trwa ładowanie...
26-09-2014 12:45

Premier Wielkiej Brytanii wzywa parlament do poparcia nalotów na IS w Iraku

Premier David Cameron wezwał parlament do zaaprobowania udziału Wielkiej Brytanii w przewidywanych na lata atakach z powietrza na Państwo Islamskie (IS) w Iraku. Podkreślił, że ugrupowanie to stwarza bezpośrednie zagrożenie dla Zjednoczonego Królestwa.

Premier Wielkiej Brytanii wzywa parlament do poparcia nalotów na IS w IrakuŹródło: PAP/EPA, fot: Will Oliver
dw8guww
dw8guww

Głosowanie w tej sprawie jest oczekiwane ok. godz. 18 czasu polskiego. Cameron zwołał specjalną sesję Izby Gmin, zapewniwszy sobie międzypartyjne poparcie dla ataków na IS.

- Czy istnieje zagrożenie dla Brytyjczyków? Odpowiedź brzmi "tak" - mówił Cameron w parlamencie, dodając, że sądzi, iż akcja przeciwko IS będzie musiała potrwać "lata", aby była skuteczna.

- To nie jest zagrożenie gdzieś daleko na świecie. Jeśli nie stawi mu się czoła, staniemy w obliczu terrorystycznego kalifatu na brzegach Morza Śródziemnego (w Syrii) i u granic członka NATO (Turcji), kalifatu deklarującego zamiar atakowania naszego kraju i naszego narodu - ostrzegał premier.

Oczekuje się, że brytyjski parlament poprze ataki z powietrza na Państwo Islamskie w Iraku. Jednak część konserwatywnych deputowanych sądzi, że to nie wystarczy i że operację tę powinno się rozciągnąć także na ekstremistów z IS w Syrii. Cameron mówił, że obecnie nie jest na to gotowy.

dw8guww
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dw8guww
Więcej tematów