Polska"Premier widzi, jak dramatycznie spada poparcie dla PO"

"Premier widzi, jak dramatycznie spada poparcie dla PO"

Szef klubu Solidarnej Polski Arkadiusz Mularczyk uważa, że Donald Tusk, zmieniając decyzję ws. ACTA, ugiął się pod argumentem siły protestujących przeciwko temu dokumentowi i w związku z niekorzystnymi dla PO sondażami. Z samej decyzji premiera Mularczyk się cieszy.

"Premier widzi, jak dramatycznie spada poparcie dla PO"
Źródło zdjęć: © PAP | Bartłomiej Zborowski

17.02.2012 | aktual.: 17.02.2012 17:43

Tusk poinformował, że mylił się ws. ACTA; wystosował też list do przywódców partii należących do frakcji Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim, w którym zaproponował odrzucenie ACTA w kształcie wynegocjowanym przez Komisję Europejską.

- Premier pod argumentem siły, krytyki społecznej, groźby referendum, ale też sprzeciwu niemal wszystkich ugrupowań parlamentarnych - opozycyjnych, ale myślę, że też koalicyjnych - zdecydował, że wycofa się z ratyfikacji ACTA - skomentował decyzję premiera Mularczyk.

Szef klubu SP, która opowiadała się przeciwko ratyfikacji ACTA, ocenia dobrze decyzję premiera. - Tylko niestety jest to o tyle sytuacja niedobra, że premier znając fakty i wiedząc o protestach, zlecił podpisanie ACTA. Dopiero pod naporem i skalą protestów ugiął się - podkreślił Mularczyk.

Polityk SP ocenił też, że premier chce zejść ze "ścieżki wojennej" z różnymi środowiskami. - Widzi, jak dramatycznie spada poparcie dla PO i stara się eliminować te fronty, które przysparzają mu kolejnych przeciwników.

Według niego właśnie za sprawą umowy ACTA Platforma straciła najwięcej spośród młodego elektoratu, na którym Tuskowi zależy szczególnie.

22 kraje unijne, w tym Polska, podpisały ACTA 26 stycznia w Tokio. W imieniu UE podpis pod umową złożył ambasador unijny w Tokio. O wstrzymaniu ratyfikacji ACTA zdecydowały rządy Polski, Czech i Łotwy; nie podpisały jej jeszcze Cypr, Estonia, Niemcy, Holandia i Słowacja. By umowa weszła w życie w Unii, musi zostać ratyfikowana przez PE oraz wszystkie kraje członkowskie. Dopiero wtedy ostateczną zgodę wydaje Rada UE (wstępną zgodę wydała jesienią ub.r.). 1 marca w PE ma się odbyć tzw. wysłuchanie dotyczące ACTA.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (84)