Trwa ładowanie...
d3ln5ep
08-12-2007 17:00

Premier weźmie udział w spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej

Premier Donald Tusk uda się w poniedziałek,
a nie jak wcześniej planowano w niedzielę, do czeskiej Ostrawy,
gdzie weźmie udział w szczycie szefów rządów państw Grupy
Wyszehradzkiej.

d3ln5ep
d3ln5ep

Głównymi tematami rozmów będą Traktat Reformujący UE oraz wejście do strefy Schengen. Premierzy Polski, Czech, Słowacji i Węgier będą też dyskutować o Karcie Praw Podstawowych, europejskiej polityce sąsiedztwa, szczególnie o jej wymiarze wschodnim oraz o współpracy z Ukrainą.

Inne tematy rozmów to polityka energetyczna, stosunki z Rosją, rozszerzenie UE, sytuacja na Bałkanach, ze szczególnym uwzględnieniem Kosowa, współpraca przygraniczna oraz wymiana gospodarcza między krajami Grupy Wyszehradzkiej.

Tusk - oprócz spotkań w ramach szczytu - będzie rozmawiał też "w cztery oczy" z premierem Czech Mirkiem Topolankiem, Słowacji Robertem Fico oraz Węgier Ferencem Gyurcsanym.

13 grudnia w Lizbonie Tusk weźmie udział w podpisaniu Traktatu Reformującego UE. W tym spotkaniu ma też uczestniczyć prezydent Lech Kaczyński jako szef polskiej delegacji. 12 grudnia w Strasburgu przywódcy trzech unijnych instytucji: Europarlamentu, Rady UE i Komisji Europejskiej mają proklamować Kartę Praw Podstawowych.

d3ln5ep

Tusk zadeklarował, że podpisze Traktat Reformujący UE z uwzględnieniem brytyjskiego protokołu o ograniczeniu stosowania Karty Praw Podstawowych, bo - jak tłumaczył - wie, że gdyby tak nie zrobił, zagrożona byłaby skuteczna ratyfikacja Traktatu w Polsce. Do ratyfikacji traktatu UE przez Polskę potrzeba dwóch trzecich głosów w parlamencie.

Karta, przyjęta na szczycie w Nicei w 2000 roku, gwarantuje najważniejsze prawa obywatelskie, ekonomiczne i socjalne obywateli Unii, ale ma zyskać moc prawną w dniu wejścia w życie Traktatu Reformującego. Rząd Jarosława Kaczyńskiego przyłączył się do tzw. protokołu brytyjskiego, na mocy którego Karta ma mieć ograniczone zastosowanie w Wielkiej Brytanii i Polsce.

We wtorek w Brukseli Tusk tłumaczył decyzję rządu, by podpisać nowy traktat UE wraz z protokołem ograniczającym stosowanie Karty w Polsce; nie wykluczył jednocześnie zmian w przyszłości. Jeśli zmienią się okoliczności i wyjaśnione zostaną wątpliwości sceptyków w moim kraju wobec niektórych zapisów Karty, to wrócimy do tematu - zapowiedział.

Premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej mają też mówić o poszerzeniu strefy Schengen o nowe państwa UE, w tym o ich państwa. Kontrole na lądowych i morskich przejściach granicznych w Polsce, Słowacji, Malcie, Czechach, Węgrzech, Słowenii, Litwie, Łotwie i Estonii mają zostać zniesione 31 grudnia 2007.

d3ln5ep

W listopadzie unijni ministrowie spraw wewnętrznych, a później europosłowie, podjęli decyzję o rozszerzeniu już grudniu strefy Schengen o dziewięć nowych krajów UE, w tym o Polskę. Oznacza to zniesienie kontroli najpierw na przejściach granicznych, a później - do końca marca 2008 r. - na lotniskach (oczywiście dla pasażerów lecących do krajów strefy Schengen).

Niewykluczone, że premierzy Polski i Czech poruszą także temat instalacji w obu krajach elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Amerykańskie plany dotyczące tarczy przewidują budowę stacji radarowej w Czechach i wyrzutni pocisków przechwytujących w Polsce. Waszyngton prowadzi w tej sprawie negocjacje z Warszawą, a Praga już zgodziła się na radar na terytorium Czech.

Grupę Wyszehradzką utworzono w 1991 roku. Głównym celem Grupy była harmonizacja działań państw członkowskich na rzecz integracji z instytucjami europejskimi. W 2004 roku premierzy krajów grupy uznali, że wytyczone w 1991 roku cele zostały osiągnięte, jednak wyrazili gotowość rozwijania współpracy, już jako członkowie UE i NATO.

d3ln5ep
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ln5ep
Więcej tematów