Trwa ładowanie...
07-06-2013 18:55

Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan krytykuje zagraniczne media

Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan w przekazanym przez telewizję publicznym wystąpieniu w Stambule skrytykował zagraniczne media za ich relacje z powtarzających się od 28 maja demonstracji antyrządowych, twierdząc, że "kierują się ideologią", a nie faktami.

Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan krytykuje zagraniczne mediaŹródło: AFP, fot: Adem Altan
d4mstfy
d4mstfy

- Wzywamy prasę i inne zagraniczne media, aby nie patrzyły na Turcję przez pryzmat ideologii. Wiemy, kto kryje się za tymi informacjami w tych mediach - powiedział szef rządu tureckiego, odpowiadając na krytykę przemocy policyjnej zastosowanej wobec demonstrantów.

Erdogan twierdził, że "panuje ogromna dezinformacja w sprawie wydarzeń na placu Taksim". Premier, krytykowany w kraju i za granicą za to, że represje policyjne wobec tureckich "oburzonych" mają coraz bardziej brutalny charakter, oświadczył: - Jesteśmy przeciwko terroryzmowi, przemocy, wandalizmowi i działaniom, które w imię obrony wolności zagrażają innym.

Według szefa tureckiego rządu "wśród demonstrantów są nawet tacy, którzy nie chcą dopuścić do rozwiązania konfliktu między państwem a kurdyjską partyzantką.

Przy wystąpieniu Erdogana obecny był komisarz Unii Europejskiej ds. rozszerzenia Sztefan Fuele, który nieco wcześniej przypomniał w obecności przedstawicieli mediów, że nadużywanie siły ze strony policji interweniującej przeciwko demonstrantom nie powinno mieć miejsca w demokratycznym społeczeństwie.

d4mstfy

Nawiązał on do faktu, że tysiące osób odniosły obrażenia i rany podczas szarż policji. - Pokojowe demonstracje są w demokratycznym społeczeństwie uprawnioną formą, w jakiej grupy obywateli wyrażają swe opinie - przypomniał Fuele.

Komisarz unijny dodał, że Turcja obowiązana jest przestrzegać "w maksymalnym stopniu demokratycznych standardów" i przeprowadzić dochodzenia w sprawie nadużycia siły przez policję.

Premier Erdogan zapewnił w odpowiedzi, że Turcja w swej historii nigdy nie była tak bliska, jak obecnie, standardów Unii Europejskiej w dziedzinie przestrzegania praw człowieka.

Demonstracje antyrządowe, która ogarnęły dziesiątki miast tureckich, rozpoczęły się przed dziesięcioma dniami od wiecu na rozległym placu Taksim w sercu Stambułu. Jego uczestnicy protestowali początkowo niemal wyłącznie przeciwko rządowym planom budowy nowego meczetu i centrum handlowego na Taksim i przyległych terenach zielonych. Wobec użycia policji przeciwko demonstrantom i rządowej odmowy rewizji planów zabudowy Taksim ruch protestacyjny przybiera coraz bardziej polityczny charakter.

Według oceny przedstawicieli mediów europejskich w Turcji, jest on obecnie coraz bardziej protestem przeciwko nasilającym się tendencjom autorytarnym i próbom umiarkowanej islamizacji kraju podejmowanym przez rząd Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP).

d4mstfy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4mstfy
Więcej tematów