Trwa ładowanie...

Premier Szkocji wznawia debatę o niepodległości

• Premier Szkocji zaczęła konsultacje dot. niepodległości tego regionu Wielkiej Brytanii
• Do końca listopada Szkoci będą mogli wypełnić ankietę i odpowiedzieć, czy są gotowi "poprzeć zorganizowanie" referendum niepodległościowego
• Poprzednie głosowanie odbyło się we wrześniu 2014 roku
• Nicola Sturgeon oceniła, że Brexit zagraża interesom Szkotów
• W Szkocji 62 proc. wyborców było za pozostaniem w Unii Europejskiej

Share
Premier Szkocji wznawia debatę o niepodległościŹródło: AFP, fot: Oli Scarff
d191hcw

Szefowa rządu Szkocji Nicola Sturgeon zaczęła w piątek konsultacje dotyczące niepodległości tego północnego regionu Wielkiej Brytanii, oceniając, że Brexit zagraża interesom Szkotów. Swe przemówienie wygłosiła w miejscu historycznego zwycięstwa Szkotów nad Anglikami.

Podczas gdy w skali całego Zjednoczonego Królestwa w czerwcowym referendum 52 proc. Brytyjczyków głosowało za opuszczeniem UE, w Szkocji 62 proc. wyborców było za pozostaniem we Wspólnocie. Od tego czasu Sturgeon wielokrotnie powtarza, że opcja kolejnego referendum niepodległościowego w Szkocji "jest na stole". Poprzednie głosowanie odbyło się we wrześniu 2014 roku.

- Interesy Szkocji są zagrożone - oświadczyła liderka Szkockiej Partii Narodowej (SNP) w Stirling, gdzie w 1297 roku średniowieczny bohater szkockich dążeń niepodległościowych William Wallace zwyciężył Anglików. Bitwa ta została uwieczniona w hollywoodzkiej superprodukcji "Braveheart. Waleczne serce" z Melem Gibsonem.

d191hcw

Według Sturgeon Brexit doprowadzi do tego, że "wbrew własnej woli" Szkocja wyjdzie z Unii Europejskiej. - Nie jestem gotowa, aby stać i patrzeć na to, co się stanie, bez walki - dodała Sturgeon. - Znajdziemy sposoby, by najlepiej jak to możliwe chronić miejsce Szkocji w Europie - zapewniła.

Szefowa autonomicznego rządu ogłosiła też początek wielkich konsultacji, w których mogą wziąć udział 2 mln spośród 5,3 mln mieszkańców. Mają one potrwać do końca listopada.

W tym czasie mają się odbyć spotkania publiczne, a Szkoci będą mieli możliwość wypełnienia zamieszczonego w internecie kwestionariusza. Najważniejsze pytanie dotyczy tego, czy są gotowi "poprzeć zorganizowanie" referendum niepodległościowego, by "bronić interesów Szkocji w Europie".

Sturgeon przyznała, że musi jeszcze do tego przekonać Szkotów. Z najnowszego sondażu YouGov wynika bowiem, że 54 proc. ankietowanych wciąż sprzeciwia się niepodległości.

Konserwatywny deputowany szkockiego parlamentu Murdo Fraser w reakcji na najnowszą inicjatywę oskarżył premier o ignorowanie wyników referendum z 2014 roku, w którym 55 proc. Szkotów opowiedziało się za pozostaniem w Zjednoczonym Królestwie. - Mówili nam, że będzie to jedyne głosowanie w tym pokoleniu, a niecałe dwa lata później znów zaczynają. Kiedy oni przestaną? - ubolewał w wywiadzie dla BBC.

d191hcw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d191hcw
d191hcw
Więcej tematów