Trwa ładowanie...
25-06-2016 13:35

Premier Szkocji Nicola Sturgeon: pracujemy nad prawem ws. nowego referendum niepodległościowego

• Szkocja będzie chciała ponownie zagłosować nad niepodległością

• To rezultat Brexitu, gdyż większość Szotów opowiedziała się w referendum za UE

• Odsetek zwolenników pozostania w UE był tam największy - ponad 60 proc

Share
Premier Szkocji Nicola Sturgeon: pracujemy nad prawem ws. nowego referendum niepodległościowegoŹródło: AFP, fot: OLI SCARFF
d39b1xz

Szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon poinformowała, że władze przygotowują się do zaprezentowania prawa, które umożliwi przeprowadzenie drugiego referendum ws. niepodległości Szkocji. Dodała, że nadal trwa dyskusja ws. przyszłości Szkocji w UE.

- Drugie referendum niepodległościowe jest niewątpliwie opcją, która musi pozostać na stole, i ona jest na stole - podkreślała w transmitowanym w sobotę na żywo oświadczeniu. Powtórzyła tym samym deklarację z piątku, w której podkreślała, że po referendum, które przesądziło o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, nowe referendum w sprawie odłączenia się Szkocji od Zjednoczonego Królestwa jest bardzo prawdopodobne.

W sobotnim oświadczeniu poinformowała, że w odpowiednim czasie zostaną podjęte kroki "aby mieć pewność, że prawo (umożliwiające referendum) wejdzie w życie".

d39b1xz

Z danych brytyjskiej komisji wyborczej wynika, że spośród czterech podmiotów wchodzących w skład Zjednoczonego Królestwa - Anglii, Walii, Irlandii Północnej i Szkocji, odsetek zwolenników pozostania w UE był największy właśnie w Szkocji - ponad 60 proc.

Ostateczne wyniki czwartkowego referendum w sprawie przyszłości Wielkiej Brytanii w UE pokazały, że 51,9 proc. wyborców głosowało za Brexitem, a 48,1 proc. za pozostaniem we Wspólnocie.

d39b1xz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39b1xz
d39b1xz
Więcej tematów