Premier rozmawiał z Barroso o Traktacie Reformującym UE
Premier Jarosław Kaczyński podczas rozmowy w Warszawie z szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso poinformował go m.in. o polskich postulatach dotyczących treści Traktatu Reformującego UE. Barroso przekonywał, że Traktat potrzebny jest Europie, bo pozwoli jej skutecznie działać. Jak powiedział premier Kaczyński, była to rozmowa "pożyteczna i interesująca dla obu stron".
Polska domaga się wpisania do treści Traktatu mechanizmu opóźniającego podejmowanie decyzji (tzw. Joaniny) w Radzie UE. Rozważa także dołączenie do Wielkiej Brytanii, która zagwarantowała sobie prawo do wyłączenia (tzw. opt-out) z postanowień Karty Praw Podstawowych w nowym traktacie UE.
Szef Komisji Europejskiej przypomniał, że na październikowym szczycie UE w Lizbonie, który ma być poświęcony Traktatowi Reformującemu, trzeba podjąć działania "niezbędne, aby zapewnić, że UE jest strukturą demokratyczną i pozwala nam wspólnie skutecznie działać". Wyraził nadzieję, że wszystkie państwa członkowskie przybędą na szczyt "w duchu solidarności i zaangażowania". Zdaniem Barroso, rola Polski powinna być "skierowana na budowanie przyszłego kształtu UE".
W opinii Barroso, Polska powinna znaleźć rozwiązania instytucjonalne, które pozwolą UE działać lepiej i sprawniej. Jak dodał, rola Polski w tych działaniach jest bardzo ważna nie tylko ze względu na wielkość kraju, ale również dynamikę rozwoju gospodarczego i ogromnego wkładu kulturalnego i społecznego, jaki Polska wnosi do Unii Europejskiej.
Barosso powiedział również, że jest przekonany co do "znakomitej przyszłości Polski i roli jaką może ona odgrywać w jeszcze silniejszej Unii Europejskiej".
Premier Kaczyński powiedział, że oprócz kwestii mechanizmu z Joaniny poruszył w rozmowie z Barosso także inne polskie postulaty dotyczące kształtu przyszłego traktatu Unii. Jak dodał, mówiono również m.in. o Karcie Praw Podstawowych oraz kwestii Dnia Przeciwko Karze Śmierci i "różnicy zdań", która się pojawiła w tej sprawie. Unia Europejska nie będzie w tym roku obchodzić Dnia Przeciwko Karze Śmierci z powodu weta Polski.
Porozumienie w sprawie Traktatu Reformującego UE ma być przyjęte na szczycie UE 18 października w Lizbonie. Traktat ten ma zakończyć trwającą od lat dyskusję nad reformą UE po jej rozszerzeniu, pod warunkiem jednak, że tym razem nie będzie problemów z ratyfikacją. Traktat Konstytucyjny UE został odrzucony w 2005 roku w referendach we Francji i Holandii.