Premier: reforma samorządowa sprawdziła się
Premier Leszek Miller uważa, że reforma samorządowa sprawdziła się, więc trzeba dalej decentralizować funkcje państwa, przekazywać kolejne kompetencje władzom samorządowym oraz pracować nad rozwiązaniami wzmacniającymi finansową samodzielność samorządu terytorialnego.
27.11.2003 17:35
Premier, który był w Koninie gościem samorządowców obu tamtejszych powiatów: grodzkiego i ziemskiego, powiedział, że utwierdzają go w takim przekonaniu licznie podejmowane w kraju przez samorządy działania inwestycyjne. "Nie ma praktycznie dzisiaj miasta, powiatu, w których nie dzieją się ciekawe rzeczy" - zapewnił premier.
Miller dodał, że wzmacnianiu samodzielności samorządów służy ustawa o finansowaniu jednostek samorządu terytorialnego, stwarzająca im zupełnie nową sytuację, z której - według jego przekonania - będą one potrafiły dobrze skorzystać.
Konińscy samorządowcy przedstawili premierowi projekt budowy drugiej przeprawy przez rzekę Wartę, koniecznej dla usprawnienia komunikacji w mieście oraz ruchu tranzytowego. Szef rządu bardzo pozytywnie ocenił projekt i wyraził opinię, że z pewnością jest to jedna z najpotrzebniejszych inwestycji w kraju. Zapewnił też, że może ona liczyć na jego zainteresowanie.
Premier przekazał samorządowcom informację od ministra sprawiedliwości, że z początkiem przyszłego roku w Koninie uruchomiony zostanie Sąd Okręgowy, który zastąpi funkcjonujący obecnie ośrodek zamiejscowy Sądu Okręgowego w Poznaniu.
Przed spotkaniem z przedstawicielami konińskich samorządów premier odwiedził Zespół Elektrowni Pątnów - Adamów - Konin, gdzie zapoznał się z prowadzoną tam inwestycją - Pątnów II, budową nowego bloku 460 MW. Powiedział, że jest zadowolony, że ta największa energetyczna inwestycja w Polsce i jedna z największych w Europie może być kontynuowana po osiągnięciu porozumienia między Elektrimem, do którego należy ponad 38% akcji PAK, a resortem skarbu państwa.
Premier zrobił w Koninie krótkie zakupy, w sklepie naprzeciw ratusza kupił męską koszulę.