ŚwiatPremier: przeproszę, jeżeli mój doradca mnie okłamał

Premier: przeproszę, jeżeli mój doradca mnie okłamał

Brytyjski premier David Cameron wystąpił na nadzwyczajnej sesji w Izbie Gmin, poświęconej aferze podsłuchowej, w której główną rolę odegrał tabloid "News of the World" ("NotW"), należący do imperium medialnego Ruperta Murdocha. Premier zapowiedział, że przeprosi, gdyby okazało się, że jego były doradca ds. mediów Andy Coulson, który w przeszłości był redaktorem naczelnym tabloidu i został teraz aresztowany, wprowadził go w błąd w sprawie afery.

Premier: przeproszę, jeżeli mój doradca mnie okłamał
Źródło zdjęć: © AFP | Massoud Hossaini

Brytyjski premier zapewnił, że jego personel zachował się prawidłowo w kontaktach z policją w sprawie podsłuchów. Przyznał, że skandal każe przyjrzeć się kwestiom etyki w policji. Po wystąpieniu premiera rozpoczęła się debata.

Cameron oświadczył, że jego były doradca ds. mediów Andy Coulson, były redaktor naczelny tabloidu aresztowany w sprawie afery podsłuchowej, jest niewinny do czasu postawienia mu zarzutów.

Dodał, że gdyby okazało się, że Coulson skłamał, osobiście zajmie się tą sprawą. Premier powiedział też posłom, że jego Partia Konserwatywna nigdy nie przekazywała pieniędzy reporterom aresztowanym na fali skandalu, w którym podsłuchiwani byli celebryci, a także m.in. członkowie rodzin żołnierzy poległych w Iraku i Afganistanie.

Po wystąpieniu Camerona głos zabrał przywódca laburzystowskiej opozycji Ed Miliband, który zażądał od premiera przeprosin za zatrudnienie Coulsona. Jego zdaniem Cameron popełnił "katastrofalny błąd" w ocenie kryzysu podsłuchowego.

"Przeproszę, jeżeli mój doradca kłamał"

Cameron bronił w Izbie Gmin decyzji o zaangażowaniu byłego redaktora naczelnego "NotW" Andy'ego Coulsona jako swego "spin doktora", a następnie dyrektora ds. komunikacji Downing Street. Brytyjski premier powiedział, że przeprosi, gdyby okazało się, że jego były doradca ds. mediów Andy Coulson wprowadził go w błąd w sprawie afery podsłuchowej.

W czasie, gdy Coulson szefował "NotW" (2003-07) gazeta włamywała się do skrzynek głosowych, prowadziła posłuchy i miała nawet płacić policji za tajne informacje. Coulson ustąpił z funkcji w styczniu tego roku, po tym jak reporter gazety i prywatny detektyw zostali skazani przez sąd. Oficjalnie Coulson twierdzi, że nic o tym nie wiedział.

Przed zatrudnianiem Coulsona na Downing Street mieli ostrzec Camerona m.in. wysoko postawieni przedstawiciele Pałacu Buckingham. Reporterzy "NotW" podsłuchiwali członków rodziny królewskiej i osoby z ich otoczenia, m.in. wnuka Elżbiety II, księcia Williama.

Wiadomość tę ujawnił Chris Bryant - poseł Partii Pracy z komisji śledczej ds. kultury, mediów i sportu, a także niezależnie od niego telewizja Sky. Downing Street zdystansował się od tej informacji.

- Z obecnej perspektywy nie zaoferowałbym mu pracy i spodziewam się, że on by jej nie przyjął - oświadczył Cameron. Powtórzył też to, co mówił wcześniej, że o swojej niewinności były redaktor naczelny "NotW" zapewniał nie tylko jego, ale także innych, i gdyby miało się okazać, że kłamał, to odpowie za to przed sądem. Przeprosił za burzę, którą wywołało zatrudnienie Coulsona, choć nie za sam fakt zatrudnienia go.

Premier nic nie wiedział też o tym, że były zastępca Coulsona w "NotW" Neil Wallis doradzał swemu byłemu szefowi nieformalnie, gdy ten pracował już dla Camerona, w przededniu ubiegłorocznej kampanii wyborczej (Coulson doradzał z kolei Cameronowi, tym samym Wallis był pośrednio doradcą Camerona). Wallis był konsultantem ds. PR-u Scotland Yardu i z powodu jego zatrudnienia ze stanowiskami pożegnali się w minionych dniach komisarz policji i jego zastępca.

O nieformalnych kontaktach Coulsona z Wallisem Cameron - jak twierdzi - dowiedział się w niedzielę.

Wojna z Murdochem?

Premier David Cameron tłumaczył się z kontaktów z kierownictwem koncernu News Corp. w czasie gdy zabiegał on o przejęcie kontroli nad telewizją BSkyB. Opozycję oskarżył o dawanie wiary spiskowym teoriom.

Z ramienia rządu sprawą przejęcia kontroli nad BSkyB zajmował się minister do spraw biznesu Vince Cable, ale z polecenia Camerona została ona mu odebrana i przekazana ministrowi kultury, mediów i sportu Jeremy'emu Huntowi, gdy Cable powiedział, że "jest na wojnie z Murdochem".

Hunt wstępnie się zgodził na przejęcie BSkyB przez koncern Ruperta Murdocha - News Corp. i zanosiło się na to, że oficjalnie to ogłosi. Na przeszkodzie stanęły nowe fakty w aferze podsłuchowej, które wyszły na jaw w ubiegłym miesiącu na procesie zabójcy 13-letniej Milly Dowler, której telefon podsłuchiwali hakerzy "News of the World" ("NotW") - jednego z tytułów prasowych News Corp. Praktyki takie miały miejsce zanim oficjalnie potwierdzono, że dziewczyna została zamordowana.

W kilka dni po tym, jak sprawę BSkyB odebrano Cable'owi, w grudniu 2010 r., Cameron wraz z żoną spotkał się na obiedzie z Rebeką Brooks i Jamesem Murdochem w jej posiadłości w Oxfordshire. Rebekah Brooks i James Murdoch należą do ścisłego kierownictwa News International - spółki wydawniczej wchodzącej w skład holdingu News Corp.

Komentatorzy sądzą, że sprawa BSkyB była jednym z tematów rozmowy. Przypierany do muru pytaniem laburzystowskiego posła Dennisa Skinnera, czy rozmawiał na temat BSkyB z Brooks, Cameron odparł, że "żadna z jego rozmów na temat BSkyB nie była niewłaściwa".

Komentatorzy uznali taką odpowiedź za wymijającą, a samo pytanie Skinnera za jedno z najtrudniejszych, z którymi Cameron miał do czynienia w swojej politycznej karierze. Podobne pytanie ponowił inny poseł Partii Pracy Ben Bradshaw, ale Cameron odpowiedział mu tak samo jak Skinnerowi.

Obiad Camerona z Brooks i Murdochem tuż po odebraniu sprawy BSkyB Cable'owi, który jest czołowym politykiem liberałów, skłonił wiceszefa Liberalnych Demokratów Simona Hughesa i przewodniczącego tej partii Tima Farrona do pisemnego zwrócenia uwagi na możliwy konflikt interesów.

Śledztwo obejmie również inne media

Cameron zapowiedział, że śledztwo wszczęte po ujawnieniu skandalu podsłuchowego będzie rozszerzone na innego rodzaju przestępstwa informacyjne oraz inne media, jak stacje telewizyjne.

Cameron powiedział posłom, że zbadane zostaną wszelkiego rodzaju przestępstwa związane z przepływem informacji, takie jak włamania do telefonów komórkowych i skrzynek mailowych. Dodał, że jest podejrzenie, iż inne tytuły prasowe również uciekały się do nieuczciwych metod pozyskiwania informacji.

Z powodu debaty Cameron skrócił swoją wizytę w RPA. We wtorek przed parlamentarną komisją śledczą przesłuchiwani byli: Rupert Murdoch, jego syn James i Rebekah Brooks.

"News of the World" jest podejrzewany o podsłuchiwanie m.in. celebrytów i członków rodzin żołnierzy poległych w Afganistanie i Iraku, a także o wypłacanie gratyfikacji funkcjonariuszom policji w zamian za poufne informacje.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)