PolskaPremier podpisał: na kulturę minimum 1% budżetu

Premier podpisał: na kulturę minimum 1% budżetu

Premier Donald Tusk podpisał w sobotę Pakt dla Kultury. Dokument, w którym postulowane jest podwyższenie wydatków na kulturę do wysokości co najmniej 1% budżetu państwa podpisali również m.in. Krzysztof Warlikowski, Agnieszka Holland, Krzysztof Krauze.

14.05.2011 13:30

Pakt podpisuje najpierw ponad 30 reprezentantów strony społecznej, w tym m.in.: Agnieszka Holland, Jerzy Hausner, Krzysztof Krauze, Agnieszka Odorowicz, Krzysztof Materna i Krzysztof Warlikowski. Pakt dla Kultury podpisany został także przez stronę rządową.

Pakt dla Kultury to umowa społeczna, w której postuluje się m.in. zwiększenie do co najmniej 1%. nakładów na kulturę w budżecie państwa, zapewnienie równego dostępu do dóbr kultury wszystkim obywatelom, przyjęcie nowoczesnej ustawy medialnej gwarantującej realizację misji przez media publiczne, a także powołania Zespołu ds. Paktu dla Kultury złożonego z przedstawicieli administracji rządowej, organizacji społecznych, samorządu i Obywateli Kultury.

Pakt ma charakter otwarty - może do niego przystąpić każdy podmiot uznający postanowienia Paktu i działający na rzecz kultury.

Przygotowany i negocjowany był przez Obywateli Kultury - nieformalny i dobrowolny ruch obywatelski na rzecz zmiany zasad zarządzania i finansowania kultury. Dążenia ruchu wspiera dziś ok. 90 tys. Polaków: artystów, animatorów kultury, organizacji społecznych, praktyków i teoretyków, jak również przedstawicieli rządu: premiera Donalda Tuska i szefa resortu kultury Bogdana Zdrojewskiego.

Tuż po podpisaniu Paktu premier Donald Tusk powiedział, że traktuje go jako zobowiązanie i zrobi wszystko, by to zobowiązanie wypełnić. Podpisanie Paktu Tusk nazwał "triumfem kultury nad władzą". Mówił, że negocjowanie zapisów paktu między stroną społeczną a rządową nie było łatwe, a sygnatariuszy nazwał "rodziną po przejściach"

Przypomniał, że Pakt zakłada podwyższenie wydatków na kulturę do minimum 1% budżetu państwa. - Rozmawiamy o bardzo poważnych pieniądzach potrzebnych, by polska kultura nie ginęła - powiedział Tusk. Dodał, że jest to bardzo ambitne założenie, a zapis dotyczący 1 proc. budżetu na kulturę traktuje jako poziom minimum.

Jak mówił Tusk, pakt jest zobowiązaniem, "by dzisiejsza czy późniejsza władza nie mogła kuglować, żonglować liczbami". - Zaczynamy wreszcie rozumieć także w urzędach, w administracji, że w kulturę inwestować warto dla samej kultury, ale że kultura to także opłacalny interes dla państwa, dla narodu, dla wszystkich obywateli - mówił Tusk.

W Pakcie dla Kultury znalazły się także postulaty dotyczące m.in. zapewnienia równego dostępu do kultury wszystkim obywatelom; wprowadzenie nowoczesnej ustawy medialnej gwarantującej realizację misji mediów publicznych.

Wśród osób popierających inicjatywę Obywateli Kultury są m.in.: minister kultury Bogdan Zdrojewski, Wisława Szymborska, Agnieszka Holland, Krzysztof Penderecki, Jacek Żakowski, Marek Raczkowski.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)