Premier: PiS nie wycofa poprawek prezydenta
Klub PiS nie wycofa poprawek do konstytucji
w sprawie ochrony życia zainicjowanych przez prezydenta -
oświadczył premier Jarosław Kaczyński.
Premier kategorycznie zaprzecza
Premier kategorycznie zaprzeczył pogłoskom, że PiS wycofa prezydenckie poprawki. Tymczasem niecałą godzinę wcześniej podczas posiedzenia klubu PiS marszałek Sejmu Marek Jurek - jak informowali niektórzy posłowie PiS - zaproponował wycofanie poprawek zaproponowanych przez prezydenta.
Posłowie PiS przyznawali po posiedzeniu klubu, że dyskusja na ten temat była ożywiona. Poprawka została napisana niefortunnie i może doprowadzić do zdecydowanego pogorszenia ochrony ustawowej człowieka przed urodzeniem - uważa Dariusz Kłeczek, który reprezentuje PiS w komisji nadzwyczajnej. Jak dodał, poprawki mogą zostać wycofane tuż przed głosowaniem.
Jurek: głosowanie nie zostanie przesunięte
Jurek ocenił, że planowane na piątek głosowanie w sprawie zmiany w konstytucji nie zostanie przesunięte. Mam wrażanie, że wszyscy chcą sprawę rozstrzygnąć - powiedział.
Według wiceszefowej klubu PiS Jolanty Szczypińskiej, decyzja w sprawie ewentualnego wycofania lub pozostawienia poprawek zapadnie w czwartek. Wiemy już, że w przepisach przejściowych nie można zapisać tych poprawek, ponieważ to deprecjonuje życie poczęte, natomiast w art. 38 konstytucji zapewne będzie to możliwe, ale jeszcze będziemy zasięgać opinii ekspertów - powiedziała Szczypińska.
"Poprawki nie powinny zostać wycofane"
Zdaniem posła Marka Suskiego, poprawki nie powinny zostać wycofane. Wyjaśnił, że niezależnie do poszczególnych ekspertyz, propozycja prezydenta "jest drogą osiągnięcia kompromisu", wspiera kobiety w ciąży, a jednocześnie nie powoduje "tragicznego wyboru między życiem poczętym, a życiem kobiety".
Wątpliwości wobec tych poprawek postara się wyjaśnić także sam prezydent Lech Kaczyński. Z tego powodu - jak powiedział w środę dziennikarzom - specjalnie przyspieszył swój powrót z Łotwy.
Jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP od polityków PiS i LPR możliwy jest też taki scenariusz: jeśli PiS wycofa poprawki zainicjowane przez prezydenta, to LPR wycofa swoje wnioski mniejszości. Wówczas pozostałaby tylko jedna możliwość - zmiana w artykule 30 konstytucji - zaproponowana przez Dariusza Kłeczka (PiS) mówi o tym, że człowiek posiada niezbywalną godność "od chwili poczęcia". Wnioski mniejszości
Andrzej Mańka (LPR) zgłosił do sprawozdania komisji dwa wnioski mniejszości. Jeden z nich zakłada wpisanie do konstytucji prawnej ochrony życia "od chwili poczęcia do naturalnej śmierci". Taki zapis wyklucza także eutanazję. Komisja nadzwyczajna rekomendowała posłom przyjęcie poprawki do artykułu 30. konstytucji.
Poprawki zainicjowane przez prezydenta i zgłoszone przez PiS podczas drugiego czytania projektu zakładają zapisanie w konstytucji, że życie od chwili poczęcia podlega ochronie prawnej. Mówią, że ustawy, umowy międzynarodowe i inne przepisy prawa nie mogą ustanowić ochrony życia poczętego mniejszej niż obecnie. PiS chce też zapisać w konstytucji, że władze publiczne podejmują działania mające na celu ochronę życia również poprzez pomoc kobiecie ciężarnej.
Zapisy te miałyby się znaleźć albo w art. 38 w rozdziale I konstytucji, który mówi, że Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia, albo w nowo tworzonym artykule 236a w rozdziale XIII konstytucji - czego konsekwencją miałoby być nieorganizowanie referendum w sprawie zmiany ustawy zasadniczej.