PolskaPremier: panie prezydencie, proszę nie wetować ustaw zdrowotnych

Premier: panie prezydencie, proszę nie wetować ustaw zdrowotnych

Premier Donald Tusk zwrócił się z
apelem do prezydenta Lecha Kaczyńskiego, aby nie wetował ustaw
zdrowotnych. - Proszę, panie prezydencie, nie wetować tych ustaw -
powiedział szef rządu na konferencji prasowej.

Jak dodał premier, jeżeli Lech Kaczyński zawetuje ustawy zdrowotne, to będzie "trudniej i drożej ratować szpitale".

W środę wieczorem prezydent ma ogłosić decyzję w sprawie pakietu ustaw zdrowotnych. W zeszłym tygodniu powiedział dziennikarzom, że "przepisy, które prowadzą po prostu do prywatyzacji szpitali, będą zawetowane".

Tusk oświadczył, że jeżeli prezydent nie wysłucha prośby o niewetowanie ustaw zdrowotnych, to rząd będzie szukał takich rozwiązań - we współpracy z samorządem - które tak czy inaczej uczynią szpitale "bardziej gospodarnymi" i "odpowiedzialnie gospodarującymi środkami finansowymi".

Dodał, że zawetowanie ustaw zdrowotnych będzie wymagało "przyspieszenia działań niezwiązanych z tymi ustawami".

- To zrobimy i tu nie ma żadnej tajemnicy - podkreślił Tusk, zastrzegając, że należy jednak poczekać do momentu oficjalnego ogłoszenia decyzji przez prezydenta. Jak dodał, jeśli Lech Kaczyński zawetuje ustawy, to już w czwartek minister zdrowia Ewa Kopacz przedstawi w związku z tym kalendarz działań rządu.

- Politycy mogą sobie wetować różne rzeczy, czy negatywnie oceniać. Prezydent może takie weto też złożyć, ale nic nie zwalnia polityków z obowiązku ratowania polskich szpitali, one są naprawdę poważnie zagrożone - ocenił premier. Nie tylko - jak mówił Tusk - ze względu na sytuację każdego szpitala z osobna, ale także na cały niewydolny system ochrony zdrowia, którego ofiarą są tak naprawdę pacjenci.

W poniedziałek prezydent mówił, że podjął już decyzję i "to nie będzie decyzja taka sama w stosunku do wszystkich sześciu ustaw". Z nieoficjalnych informacji ze źródeł zbliżonych do kierownictwa klubu parlamentarnego PiS wynika, że prezydent ma zawetować ustawy: o przekształceniu zoz-ów w spółki, o pracownikach zoz-ów oraz ustawę wprowadzającą reformę służby zdrowia. O weto do tych trzech ustaw apelowały do Lecha Kaczyńskiego związki zawodowe.

Jednocześnie prezydent ma podpisać ustawy: o akredytacji w ochronie zdrowia, o konsultantach w ochronie zdrowia. Niewykluczone jest też, że prezydent skieruje do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)