Premier ogłosił dymisję Zyty Gilowskiej
Premier Kazimierz Marcinkiewicz zdecydował o dymisji wicepremier i minister finansów Zyty Gilowskiej w związku z wystąpieniem przez rzecznika interesu publicznego o jej lustrację. Następcą Gilowskiej będzie dotychczasowy doradca premiera dr Paweł Wojciechowski - poinformował szef rządu.
Kazimierz Marcinkiewicz powiedział, że 10 dni temu otrzymał oficjalną informację, że rzecznik interesu publicznego przygotowuje wniosek o lustrację Zyty Gilowskiej. Dodał, że rozmawiał z nią na ten temat i był z nią w ciągłym kontakcie.
Premier przyznał, że decyzja o odwołaniu wicepremier była dla niego bardzo trudna. Nie mam powodów, by prof. Gilowskiej nie wierzyć, ale nie mniej jednak muszę podjąć decyzję o dymisji. Mam nadzieję, że minister Gilowska oczyści się z zarzutów i podejmiemy dalszą współpracę - uzasadniał Marcinkiewicz. Marcinkiewicz określił Gilowską jako "najlepszego ministra rządu" i "najbliższego współpracownika".
Do lustracji Zyty Gilowskiej może jednak nie dojść, a przynajmniej nie tak szybko, jakby oczekiwał tego premier. Sąd Lustracyjny nie wszczyna bowiem procesu wobec osoby, która odeszła z funkcji podlegającej lustracji przed decyzją sądu, czy wszcząć wobec niej proces - poinformował szef Sądu Lustracyjnego, sędzia Zbigniew Puszkarski.
Ustawa lustracyjny dotyczy tylko osób publicznych: jeśli ktoś odchodzi z takiej funkcji lub jest z niej odwołany, nie wszczynamy wobec niego procesu- powiedział Puszkarski. Nie chciał przesądzać, czy stanie się tak wobec zdymisjonowanej wicepremier Zyty Gilowskiej, wobec której rano Rzecznik Interesu Publicznego złożył w Sądzie Lustracyjnym wniosek o wszczęcie procesu. Decyzję podejmie skład sądu, który w przyszłym tygodniu zbierze się na posiedzeniu w tej sprawie - dodał sędzia.
Puszkarski przypomniał, że każda osoba, która pełniła funkcję publiczną, może zawsze złożyć do sądu wniosek o tzw. autolustrację. Sąd go ocenia i decyduje, czy wszcząć proces w tej procedurze.
Premier zaprzeczył, że próbował wpłynąć na rzecznika interesu publicznego Włodzimierza Olszewskiego albo kogokolwiek innego w sprawie wicepremier Zyty Gilowskiej. "Gazeta Wyborcza" napisała, że wie o naciskach na Włodzimierza Olszewskiego "od samego premiera", by Gilowskiej nie lustrować.
Moja krótka rozmowa z sędzią Olszewskim dotyczyła tylko i wyłącznie stanu faktycznego. Na nic nie wpływałem; chciałem być dobrze przygotowanym do takiej ewentualności, to jest zmiany ministra finansów - powiedział premier.
Nie wpływałem na ministra finansów, nie wpływałem nigdy na nikogo i na żadną instytucję. Sprawdzam, czy zasadne będzie wystąpienie na drogę sądową w tej sprawie - oświadczył Marcinkiewicz.
Premier zapewnił, że jest gwarantem ciągłości polityki gospodarczej rządu. Podkreślił też, że Paweł Wojciechowski - zgłoszony przez niego następca Zyty Gilowskiej na stanowisku ministra finansów - gwarantuje płynne przejęcie spraw, którymi zajmuje się resort.
Marcinkiewicz podkreślił, że Wojciechowski współpracował z nim od pół roku w sprawach reformy finansów publicznych, zmian w podatkach oraz w kwestii projektu budżetu na 2007 r. i dlatego jest osobą, która najszybciej będzie mogła przejąć sprawy prowadzone w ministerstwie finansów
Premier zapewnił, że reforma podatkowa będzie kontynuowana, dokończona zostanie reforma finansów publicznych, kotwica budżetowa obowiązuje, a sytuacja makroekonomiczna zachęca, by inwestować w Polsce.
Premier Kazimierz Marcinkiewicz powiedział, że zmiana na stanowisku ministra finansów powinna nastąpić "niezwłocznie". Jeszcze dziś prezydent Lech Kaczyński otrzyma wniosek o odwołanie wicepremier Gilowskiej i powołanie na stanowisko ministra finansów Pawła Wojciechowskiego. Premier nie wnioskował o powołanie swojego doradcy na urząd wicepremiera. Prezydent Lech Kaczyński ma dokonać zmian w rządzie w sobotę o godz. 13.
Następca Gilowskiej - Paweł Wojciechowski jest byłym doradcą premiera Kazimierza Marcinkiewicza. Ma 46 lat, jest żonaty i ma trzech synów. Skończył wydział Handlu Zagranicznego SGPiS (obecne SGH). Był stypendystą na John Carroll University i Case Western Reserve University w USA. Jest doktorem nauk technicznych (informatyka). Pracował jako wykładowca w USA, po powrocie do Polski w 1992 r. krótko nadzorował projekty pomocowe ONZ.
Potem objął stanowisko doradcy w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych za ministra Wiesława Kaczmarka. Przed przyjściem do kancelarii Marcinkiewicza był prezesem PTE Allianz Polska, a wcześniej m.in. Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych PBK Atut.
Więcej na ten temat w serwisie Wydarzenia.wp.pl