Premier obiecuje ustawę o rekompensatach
Premier Jarosław Kaczyński zapewnił podczas spotkania z delegacją Konferencji ds. Żydowskich Roszczeń Majątkowych przeciwko Niemcom, że polski rząd "uczyni wszystko", by jeszcze w tym roku została przyjęta ustawa o rekompensatach.
28.02.2007 14:55
Projekt ustawy dotyczy wszystkich byłych właścicieli mienia, znacjonalizowanego przez państwo po II wojnie światowej, w tym osób pochodzenia żydowskiego. Zakłada 15% rekompensaty w formie świadczenia pieniężnego dla byłych właścicieli majątków (lub ich spadkobierców), przejętych przez państwo w latach 1944- 1962. Wypłaty mają się rozpocząć od 2009 roku.
Według CIR, podczas środowego spotkania, obie strony "zgodnie podkreśliły, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat stosunki polsko- żydowskie bardzo się poprawiły". "Zdaniem przedstawicieli organizacji żydowskich, ta ustawa (o rekompensatach) naprawi niesprawiedliwość z przeszłości, a polskie władze mogą liczyć na pełne poparcie w tej kwestii" - napisano w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.
Jarosław Kaczyński - według relacji służb prasowych szefa rządu - zaznaczył, że "obecny rząd robi wszystko, by dobre relacje (polsko- żydowskie) podtrzymywać. Premier zadeklarował, że w sprawie "złożonych i długotrwałych" procedur w wypłacie odszkodowań przedstawiciele polskich władz będą wykazywać "dobrą wolę". Zapewnił, że "społeczność żydowska nie będzie traktowana w tych roszczeniach inaczej, niż inne osoby".
To spotkanie umacnia mnie w przekonaniu, że wszystko, co zrobiliśmy w stosunkach polsko-żydowskich w ciągu ostatnich lat miało i ma sens - podkreślił premier. Przypomniał bohaterską postawę Ireny Sendlerowej, która w czasie wojny ratowała żydowskie dzieci.
Według CIR, prezes Konferencji ds. Żydowskich Roszczeń Majątkowych przeciwko Niemcom Israel Singer, mówiąc o rekompensatach podkreślił, że "nie chodzi tu jedynie o mienie żydowskie, ale o pewną ogólną naprawę błędów przeszłości, która dotyczy wszystkich osób pochodzących z Polski".
Konferencja ds. Żydowskich Roszczeń Majątkowych powstała w 1951 roku w Nowym Jorku aby negocjować w sprawie odszkodowań od RFN za straty poniesione w czasie Holokaustu. Składa się z przedstawicieli 24 największych na świecie organizacji żydowskich oraz innych osób powołanych ad personam. Należą do nich ludzie ocaleni z Holokaustu oraz inni przedstawiciele społeczności żydowskiej.