Trwa ładowanie...
d1a7poa

Premier: nie wiadomo, po co zmieniać system nicejski

Polscy delegaci na szczyt UE nie
usłyszeli w piątek przekonujących argumentów na rzecz zmiany
nicejskiego systemu głosowania większościowego - ocenił premier
Leszek Miller, który uczestniczył w obradach Rady
Europejskiej w Porto Carras koło greckich Salonik.

d1a7poa
d1a7poa

Przywódcy 25 państw europejskich zapoznali się z projektem unijnej konstytucji, który przedstawił szef Konwentu Europejskiego Valery Giscard d'Estaing. W projekcie znalazła się propozycja zastąpienia uzgodnionego w Nicei w 2000 r. systemu głosowania w Radzie UE systemem tzw. podwójnej większości, który uzależnia siłę głosu od liczby ludności państw. To osłabiłoby nieco pozycję Polski w Radzie UE.

Według premiera, system z Nicei właściwie odzwierciedla równowagę między dużymi, średnimi i małymi państwami Unii. "Co się stało od Nicei do dziś, że rozsądny kompromis miałby ulec zmianie?" - pytał premier na konferencji prasowej.

Polscy przedstawiciele przewidują, że w sprawie kompromisu nicejskiego czeka nas w kolejnych miesiącach trudna dyskusja.

"Z Kopenhagi wyciągnęliśmy wnioski, że warto prowadzić twarde negocjacje, więc spróbujemy" - powiedział premier.

d1a7poa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1a7poa
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj