Trwa ładowanie...
d2i51di

Premier na Cmentarzu Narodowym w Terezinie

Hołd pamięci ponad 120-tys. ofiar obozu przejściowego, getta i więzienia gestapo w Terezinie pod Pragą oddał w sobotę premier Leszek Miller, składający oficjalną wizytę w Czechach. Szef polskiego rządu, wraz z czeskim premierem Miloszem Zemanem, złożył wieńce pod pomnikiem ofiar.

d2i51di
d2i51di

Przez kompleks więzienia gestapo, obozu koncentracyjnego w Litomierzycach przeszło w latach II wojny światowej ponad 200 tys. więźniów, z czego na miejscu zamordowanych zostało ponad 40 tys. osób. 80 tys. zostało stąd deportowanych i zginęło w innych obozach koncentracyjnych, głównie w Oświęcimiu.

O takich miejscach, jak to - powiedział Leszek Miller - musimy pamiętać. Wrażenia są tu podobne do tych z Oświęcimia. Jest przerażające, że i w Oświęcimiu i w Terezinie ginęli ludzie, tylko dlatego, że byli Czechami, Polakami, czy Żydami.

Szef polskiego rządu obejrzał małą twierdzę terezińską, gdzie w XIX w. więziono przeciwników monarchii habsburskiej, w tym wielu Polaków. W twierdzy tej w czasie II wojny światowej znajdowało się więzienie praskiego gestapo, gdzie więziono i mordowano uczestników czeskiego ruchu oporu.

Bramę do małej twierdzy zdobi napis "Arbeit macht frei" (praca czyni wolnym), który umieszczony został po tym, kiedy dowódca więzienia w roku 1941 odbył "studyjną podróż" do Oświęcimia.

W drugim dniu oficjalnej wizyty w Czechach premier Leszek Miller, któremu towarzyszy premier Milosz Zeman, odwiedzi także znane uzdrowisko Karlove Vary, położone w zachodnich Czechach. Zwiedzi tam m.in. Zakłady Szklarskie Moser oraz spotka się z przedstawicielami samorządów lokalnych. (jask)

d2i51di
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2i51di
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj