ycipk-yamfn6

Premier Morawiecki zapowiada ważną ustawę. "Pomoże lokalnym rynkom i polskim producentom"

- Chcemy zaproponować nową ustawę. W sposób obligatoryjny i realny obniży ona możliwość sprzedaży przez sieci wielkopowierzchniowe ich własnych produktów pod ich własną marką - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki w trakcie Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce koło Rzeszowa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Premier Mateusz Morawiecki i komisarz UE ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Phil Hogan
Premier Mateusz Morawiecki i komisarz UE ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Phil Hogan (PAP)
ycipk-yamfn6

"Polityka zrównoważonego rozwoju szansą dla obszarów wiejskich w Polsce" - brzmiał temat debaty, w której wzięli w sobotę udział szef rządu Mateusz Morawiecki i lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Podczas spotkania premier zapowiedział przygotowanie ustawy, która ograniczy w marketach tzw. marki własne i pozwoli rozwijać lokalne rynki.

- Obecna sytuacja szalenie utrudnia osiągnięcie przyzwoitej marży przez polskich producentów - podkreślił Morawiecki. - Zaproponujemy ustawę, która utrudni dużym sklepom sprzedaż produktów pod ich własną marką. (...) Bo inne kraje sprytnie bronią swoich własnych rynków, a my mamy za bardzo liberalne, po rządach Platformy Obywatelskiej, spojrzenie - dodał.

ycipk-yamfn6

Mateusz Morawiecki zaznaczył też, jak ważny jest rozwój mniejszych ośrodków, zwłaszcza wsi, gdzie trafia wielkie wsparcie z programów społecznych rządu. Wpisuje się w nie tzw. "piątka Kaczyńskiego", czyli zaproponowane ostatnio m.in. 500+ na każde dziecko i rozwój komunikacji PKS.

Lider PSL przyznał rację premierowi m.in. w temacie oparcia polskiego rolnictwa na małych gospodarstwach rolnych, jak i zapobiegania zalewowi Europy przez jedzenie niskiej jakości.

Wśród pytań z sali pojawiały się takie o realną pomoc dla rolników. Mateusz Morawiecki przypomniał w tym miejscu m.in. o 2 mld zł, czyli rekordowej pomocy, jaka trafiła w tym roku do gospodarstw dotkniętych suszą.

ycipk-yamfn6

Obaj politycy wskazali też na ogromną rolę Wspólnej Polityki Rolnej dla rozwoju europejskiego rynku produkcji żywności. Premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że należy wreszcie przesuwać część środków w kierunku mniejszych gospodarstw.

Chcą zabiegać o "najlepsze warunki dla polskiego rolnictwa"

Oprócz pytań o rozwój i gospodarkę, goście Europejskiego Forum Rolniczego dopytywali o eurowybory. Jeden z rolników zapytał szefa ludowców, czy "przystępując do tzw. różowej koalicji (Koalicji Europejskiej - red.) pomoże polskiej wsi".

ycipk-yamfn6

Władysław Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że działanie w Koalicji Europejskiej daje szansę na to, że nowa Komisja Europejska stworzona z Europejskiej Partii Ludowej (której członkiem jest PSL), socjalistów, liberałów oraz z innych ugrupowań "będzie mogła zabiegać o jak najlepsze warunki dla polskiego rolnictwa".

- To jest szansa na bardzo silną reprezentację w Europie - podkreślił szef PSL.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ycipk-yamfn6
Polub WP Wiadomości
ycipk-yamfn6
ycipk-yamfn6