Trwa ładowanie...
d21sg5d
30-05-2006 15:15

Premier Marcinkiewicz z wizytą w Finlandii

Premier Kazimierz Marcinkiewicz rozpoczął jednodniową roboczą wizytę w
Helsinkach. W stolicy Finlandii spotka się z premierem tego kraju
Matti Vanhanenem.

d21sg5d
d21sg5d

Głównym tematem rozmów Marcinkiewicza w Helsinkach ma być europejska polityka energetyczna oraz sprawy wewnętrzne UE w kontekście planowanego na 2007 rok wejścia Polski do strefy Schengen.

W lipcu tego roku Finlandia obejmie przewodnictwo w Unii Europejskiej.

Po rozmowach obu premierów, o godz. 18.00 czasu fińskiego (17.00 polskiego), zaplanowano wspólną konferencję prasową.

Wicedyrektor Departamentu Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Premiera Marek Całka zapowiedział w poniedziałek, że premier Marcinkiewicz w rozmowie z szefem fińskiego rządu "poruszy przede wszystkim kwestię europejskiej polityki energetycznej".

d21sg5d

"Będziemy chcieli rozmawiać o tworzeniu wewnętrznego rynku energetycznego w UE, o parametrach tego rynku wynikających z podstaw sformułowanych w +zielonej księdze+" - powiedział Całka.

"Zielona księga", przedstawiona na początku marca przez Komisję Europejską, przewiduje, że na arenie międzynarodowej w sprawie energii Unia będzie mówić jednym głosem, unijny rynek energetyczny ma być w pełni zintegrowany, a w razie kryzysu kraje członkowskie powinny sobie "solidarnie" pomagać, dzieląc się zapasami gazu. Nacisk ma być położony na odnawialne źródła energii i energooszczędność.

Kolejnym tematem rozmów Marcinkiewicza z Vanhanenem będzie - według Całki - "sprawiedliwość i sprawy wewnętrzne UE zwłaszcza w kontekście przystąpienia Polski do układu z Schengen". Jak wyjaśnił, chodzi o ochronę zewnętrznych granic Unii.

Polska ma znaleźć się w strefie obowiązywania układu z Schengen w 2007 roku. Tym samym wschodnia granica Polski, będąca zewnętrzną granicą UE, stanie się ostatnim punktem kontrolnym przy wjeździe na teren Wspólnoty Europejskiej.

d21sg5d

Układ z Schengen jest umową międzynarodową, zawartą między niektórymi krajami członkowskimi Unii; do strefy Schengen należy obecnie 15 państw - wszystkie stare państwa członkowskie, bez Wielkiej Brytanii i Irlandii, oraz Norwegia i Islandia, które nie należą do UE.

Całka zapowiedział, że tematem rozmów premierów Polski i Finlandii będzie również wschodni wymiar Europejskiej Polityki Sąsiedztwa oraz ewentualność stworzenia odrębnej polityki wschodniej UE. Europejska Polityka Sąsiedztwa (EPS) została sformułowana po ostatnim poszerzeniu UE. Zakłada wszechstronną pomoc dla państw graniczących na wschodzie i południu z Unią.

Wieczorem w centrum kulturalnym Espoo szef polskiego rządu wysłucha koncertu "Muzyczna podróż morska" w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia z Katowic pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka.

Agata Jabłońska

d21sg5d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21sg5d
Więcej tematów