Premier Irlandii podał się do dymisji
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami
premier Irlandii Berthie Ahern złożył dymisję na ręce
prezydent Mary McAleese, kończąc swe jedenastoletnie rządy na
Zielonej Wyspie.
Ahern do władzy doszedł w 1997 roku. Był pierwszym premierem Irlandii, wybranym na trzy kolejne kadencje. Zrezygnował w związku z objęciem go dochodzeniem sądowym w sprawie korupcji.
W przeszłości Ahern przyznał - jak pisała agencja Reutera - że otrzymał znaczne sumy od przyjaciół, biznesmenów i rodziny na początku 90., w tym "polityczną dotację na użytek prywatny" w 1994 roku, kiedy był ministrem finansów. Zaprzeczał jednak, jakoby złamał prawo.
Następcą Aherna jest dotychczasowy minister finansów w jego rządzie, Brian Cowen. Został on w kwietniu wybrany na przywódcę Fianna Fail - centroprawicowej partii rządzącej.
Ahern wymieniany jest jako jeden z kandydatów do objęcia nowej funkcji prezydenta UE.
Wcześniej we wtorek, jeszcze jako premier, Ahern wraz z Pierwszym Ministrem autonomicznego rządu Irlandii Północnej Ianem Paisley'em uroczyście otworzył centrum pojednania w hrabstwie Meath, gdzie w 1690 roku nad rzeką Boyne została rozegrana bitwa, w której protestanckie wojska Wilhelma III Orańskiego pokonały armię katolickiego króla Jakuba II. Bitwa ta ma do dziś ogromne znaczenie dla społeczności protestanckiej w Irlandii Północnej.
Ceremonia otwarcia centrum była pomyślana jako wyraz pojednania protestantów (unionistów) z katolikami, umożliwiony przez proces pokojowy w Irlandii Północnej, któremu patronowały Londyn i Dublin.
82-letni Paisley, lider Demokratycznej Partii Unionistów ustępuje z kolei z funkcji w maju - jak się sądzi z powodu niejasnych powiązań swego syna Iana z biznesem. Jego następcą zostanie Peter Robinson, odpowiedzialny za finanse w rządzie Paisleya.