PolskaPremier i młodzi profesjonaliści

Premier i młodzi profesjonaliści

Młodzi decydują o miejscu, jakie Polska
zajmie w zjednoczonej Europie - mówił premier studentom,
zgromadzonym na konferencji inauguracyjnej "weekendu
profesjonalisty" w gmachu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

My, politycy, jesteśmy odpowiedzialni za uzyskanie jak najlepszych warunków w negocjacjach z Unią. Wy, młodzi, odpowiadacie za miejsce, jakie Polska zajmie w zjednoczonej Europie. Czy będzie to miejsce widza, obserwatora, czy też miejsce, do którego Polska będzie wnosić nowatorstwo, otwartość - mówił Leszek Miller ok. pięciuset studentom podczas "weekendu profesjonalisty".

Imprezę trzeci raz zorganizowało Studenckie Stowarzyszenie Inicjatywa Młodych. W jego trakcie biznesmeni, prawnicy, urzędnicy i dziennikarze, na podstawie własnego doświadczenia, próbują pokazać studentom, w jaki sposób kształtować karierę już od studiów.

Honorowy patronat tegorocznego spotkania objął premier. Podczas sobotniej dyskusji szef rządu odpowiadał na pytania studentów dotyczące gospodarki, wejścia Polski do UE, zagadnień społecznych i politycznych.

Unia Europejska to dziś olbrzymi potencjał intelektualny, wyścig o dyplomy, o poziom programów, którymi wspomaga młodych w dostępie do edukacji, do pierwszej pracy. Gdy wejdziemy do Unii, dyplomy te staną się udziałem także Polaków - zapewniał premier.

Przekonywał studentów do idei integracji Polski z Unią. Dla integracji nie ma alternatywy - mówił podkreślając, że osamotnienie w Europie oznacza zepchnięcie na pobocze rozwoju gospodarczego.

Premier poinformował studentów, że w Sejmie i Senacie trwają prace nad programami dotyczącymi stypendiów oraz tzw. pierwszej pracy. Chcemy zachęcić pracodawców do zatrudniania absolwentów - mówił, wyjaśniając, że pracodawcę można zachęcić do zatrudniania młodych osób proponując im dopłaty z budżetu, np. zwracać część składek ubezpieczeniowych. Dla większości pracodawców zatrudnianie absolwentów będzie tańsze - zapewniał.

Zapytany przez studentów o to, jak zachęcić młodych do tworzenia własnych firm powiedział, że jednym z wyjść może być odraczanie płatności podatkowej czy dawanie mikropożyczek.

Premier podkreślał także, że po zamknięciu negocjacji dotyczących wejścia Polski do UE prawa studentów polskich, dotyczące m.in. warunków studiowania w innych krajach, będą identyczne z prawami studentów państw członkowskich.

W kwestii zmian warunków zniżek studenckich na przejazdy premier wyraził nadzieję, że obecne przepisy to rozwiązanie przejściowe, z którego będziemy się wycofywać przy wzroście PKB. Studenci pytali także o stosunek premiera do prawicy. W Polsce coraz mniejszą wagę ma podział, który jeszcze niedawno był fundamentalny, bazujący na ocenie przeszłości. Dziś polaryzacja ta rysuje się inaczej - na przykład według stosunku do Unii Europejskiej - ocenił premier. (and)

premierleszekmiller

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)