Trwa ładowanie...
d3xq0wp
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Premier Francji: warunki dostarczenia Rosji Mistrala nie są spełnione

Premier Francji Manuel Valls potwierdził w stolicy Serbii Belgradzie, że warunki dostarczenia Rosji okrętu Mistral nie zostały spełnione - poinformowały francuskie media. O dostawę zapytali go dziennikarze na konferencji prasowej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Okręt desantowy typu Mistral
Okręt desantowy typu Mistral (Wikimedia Commons, Fot: Simon Ghesquiere/Marine Nationale)
d3xq0wp

Sprawa losu kontraktu na dostawę Rosji okrętów typu Mistral wywołuje spore zainteresowanie mediów od czasu, gdy we wrześniu prezydent Francji Francois Hollande zapowiedział, że ostateczna decyzja zapadnie pod koniec października i będzie zależeć od rozwoju zdarzeń na Ukrainie.

Za najważniejsze uznał zawieszenie broni i polityczne rozstrzygnięcie konfliktu. - Znacie stanowisko francuskie. Obecnie warunki dostawy do Rosji nie są spełnione - powiedział premier Valls dziennikarzom.

Kilka dni wcześniej wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin poinformował, że Moskwa otrzymała od francuskiej stoczni DCNS zaproszenie na 14 listopada do odbioru pierwszego okrętu desantowego typu Mistral. Francja natychmiast zdementowała doniesienia z Moskwy. Zdymisjonowano odpowiedzialnego za dostawę Mistrali do Rosji Yves'a Destefanisa, który przesłał zaproszenie.

d3xq0wp

Anonimowy przedstawiciel rosyjskiego resortu współpracy techniczno-wojskowej z obcymi państwami (WTS) powiedział po tych zdarzeniach agencji TASS, że z warunków kontraktu na dostawę Mistrali wynika, iż Francja może bez żadnych negatywnych implikacji finansowych odłożyć przekazanie Rosji pierwszego helikopterowca Mistral jeszcze o trzy miesiące.

Agencja Interfax-Ukraina przypomina, że sankcje wobec Rosji przewidują możliwość realizacji kontraktów zawartych z nią w dziedzinie wojskowo-technicznej przed wprowadzeniem restrykcji. Ukraińska agencja zaznacza, że wiele państw NATO, zwłaszcza USA, Wielka Brytania, Niemcy i Polska, próbowało namówić Francję na wstrzymanie dostawy Mistrali do Rosji.

d3xq0wp

Podziel się opinią

Share

d3xq0wp

d3xq0wp
Więcej tematów