ŚwiatPremier Donald Tusk dostał Słońce Peru

Premier Donald Tusk dostał Słońce Peru


Przebywający z oficjalną wizytą w Limie premier
Donald Tusk spotkał się w środę z prezydentem Peru Alanem Garcią.
Później z rąk gospodarza szef polskiego rządy otrzymał najwyższe
peruwiańskie odznaczenie państwowe Słońce Peru.

Premier Donald Tusk dostał Słońce Peru

15.05.2008 | aktual.: 15.05.2008 08:44

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/premier-donald-tusk-w-peru-6038684162335873g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/premier-donald-tusk-w-peru-6038684162335873g )
Premier Donald Tusk w Peru

Po rozmowach w Pałacu Prezydenckim obaj politycy podpisali serię porozumień o współpracy w dziedzinie turystyki, kultury, nauki i obrony na lata 2008-2011.

Strony polska i peruwiańska podpisały trzy umowy o współpracy: w dziedzinie obronności, turystyki oraz kultury i nauki. O pierwszej z umów Tusk powiedział, że daje realną szansę na kontrakty w skali do stu milionów dolarów w najbliższej przyszłości. Nie sprecyzował jednak, o jaki kontrakt chodzi.

Rozmowy dotyczyły też sytuacji politycznej w Ameryce Południowej oraz negocjacji umów między UE a państwami andyjskimi.

Kilka godzin po spotkaniu szef polskiego rządu otrzymał order "El Sol del Peru" (Słońce Peru) w stopniu najwyższym, czyli najważniejsze odznaczenie peruwiańskie za wojskowe i cywilne zasługi na rzecz kraju.

Tusk pytany przez polskich dziennikarzy dlaczego to właśnie on je otrzymał odparł, że on sam nie ma żadnych szczególnych zasług dla Peru, lecz odznaczenie traktuje jako zbiorowe uhonorowanie ważnych dla Peru Polaków. Wymienił w tym kontekście Ernesta Malinowskiego (budowniczego kolei andyjskiej), Edwarda Habicha (twórcy pierwszej politechniki w Ameryce Południowej oraz odkrywców drugiego najgłębszego na świecie kanionu Colca.

To odznaczenie, trafi na moją pierś, ale z pewnością nie ja na nie zasłużyłem - powiedział Tusk polskim dziennikarzom.

Słońcem Peru w 1991 r. zostali pośmiertnie odznaczeni polscy franciszkanie Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski, którzy zostali zamordowani przez bojowników z maoistowskiej partyzantki "Świetlisty Szlak" podczas swojej służby misyjnej w peruwiańskiej wiosce Paricoto. Do odznaczonych Słońcem Peru należą też m.in. były kanclerz Niemiec Willy Brandt, dawny prezydent Chile Eduardo Frei Ruiz-Tagle i norweski antropolog Thor Heyerdal.

Pierwszy dzień wizyty Peru polski premier rozpoczął od złożenia kwiatów pod pomnikiem Edwarda Habicha w dzielnicy Jesus Maria. Donald Tusk zwiedził także kolekcję sztuki prekolumbijskiej w Muzeum Enrique Poli, a następnie spotkał się z prezydentem Alanem Garcią. Na wieczornym briefingu dla polskich dziennikarzy mówił, że rozmowy dotyczyły intensyfikacji polsko-peruwiańskich relacjach gospodarczych.

Ponadto w rezydencji polskiego ambasadora w Limie Tusk spotkał się z Polonią peruwiańską.

W czwartek premier ma zwiedzać najlepiej zachowane miasto Inków - Machu Picchu. W piątek weźmie udział w obradach szczytu UE-Ameryka Łacińska i Karaiby w Muzeum Narodowym w Limie.

Szefowie państw i rządów będą dyskutowali w ramach dwóch bloków tematycznych: ubóstwo, nierówności i wyłączenie społeczne (propozycja państw latynoamerykańskich) oraz zrównoważony rozwój, środowisko, zmiany klimatyczne i energia (propozycja państw UE).

Marta Łazowska

Źródło artykułu:PAP
polskaperuwizyta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)