Trwa ładowanie...
d2temzk

Premier Czech: Praga poprze polską propozycję

Premier Czech Mirek Topolanek po spotkaniu z niemiecką kanclerz Angelą Merkel zadeklarował, że
Praga poprze polską propozycję liczenia głosów w radzie UE.
Wyraził też przekonanie, że na szczycie UE w Brukseli 21 i 22 czerwca uda się osiągnąć porozumienie w sprawie zasad nowego traktatu.

d2temzk
d2temzk

Topolanek, który rozmawiał z Merkel w podberlińskim Mesebergu, powiedział - jak relacjonuje czeska agencja CTK - że jego kraj poprze polską inicjatywę w sprawie zmiany sposobu ważenia głosów, który wzmocniłby znaczenie średnich i małych krajów UE.

Czeski premier zaznaczył, że priorytetem jego kraju będzie przeniesienie niektórych kompetencji ze szczebla narodowego na unijny, lecz także na odwrót. Zdaniem Pragi - pisze CTK - powinna istnieć możliwość "zwrócenia" niektórych kompetencji z powrotem do krajów członkowskich, jeśli się okaże, że ich realizacja jest tam efektywniejsza.

Zaznaczył, że Czechy zawetowałyby jedynie wysiłki na rzecz ożywienia konstytucji, odrzuconej w referendach dwa lata temu przez Francuzów i Holendrów, albo podejmowane przez pewne kraje próby wynegocjowania dla siebie wyjątkowego traktowania ponad ustalone zasady.

Szef czeskiego rządu dodał, że jego kraj popiera holenderską propozycję wzmocnienia parlamentów narodowych.

d2temzk

Mirek Topolanek wyjaśnił, że Czechy będą popierać osiągnięcie porozumienia podczas unijnego szczytu w dniach 21-22 czerwca w Brukseli. Według niego najlepiej będzie, jeśli się "jak najwięcej spraw" ustali na szczycie, by jak najmniej było do wypracowania później na Konferencji Międzyrządowej, która ma przygotować projekt nowego traktatu UE.

Źródła w delegacji niemieckiej poinformowały jedynie, że spotkanie było "konstruktywne i przebiegało w dobrej atmosferze".

Dzień wcześniej kanclerz Merkel spotkała się w Mesebergu z prezydentem Lechem Kaczyńskim. Tematem też była przyszłości traktatu reformującego UE - przede wszystkim zaś dzieląca oba kraje kwestia systemu ważenia głosów w Radzie UE.

Polska chce wprowadzenia korzystnego dla mniejszych i średnich państw pierwiastkowego systemu ważenia głosów; Niemcy opowiadają się za systemem podwójnej większości, którego beneficjentami są kraje największe.

d2temzk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2temzk
Więcej tematów