Trwa ładowanie...

Premier Czech Bohuslav Sobotka: nie chcemy w kraju "silnej muzułmańskiej mniejszości"

• Premier Czech Bohuslav Sobotka poddał w wątpliwość możliwość udanej integracji imigrantów

• Stwierdził, że obecni zamachowcy to w większości potomkowie imigrantów przybyłych do Europy przed 15-20 laty

• Nie chcemy w kraju silnej muzułmańskiej mniejszości - powiedział w wywiadzie dla "Pravo"

Premier Czech Bohuslav Sobotka: nie chcemy w kraju "silnej muzułmańskiej mniejszości"Źródło: AFP, fot: THIERRY CHARLIER
dr52bae
dr52bae

Premier Czech Bohuslav Sobotka oświadczył we wtorek, że jego kraj nie chce mieć "silnej muzułmańskiej mniejszości". Podał w wątpliwość, czy udana integracja osób wyznających inną religię i pochodzących z innego kręgu kulturowego jest możliwa.

W tym tygodniu wizytę w Czechach złoży niemiecka kanclerz Angela Merkel. W ubiegłym roku do Niemiec przyjechało ponad milion imigrantów.

Sobotka powiedział w wywiadzie dla dziennika "Pravo", że wśród osób, które najczęściej uczestniczą w organizowaniu zamachów terrorystycznych, są potomkowie imigrantów przybyłych do Europy przed 15-20 laty. Powstaje więc pytanie - podkreślił premier - czy w ogóle jest możliwa udana integracja w społeczeństwie osób pochodzących z obszarów o innej religii i kulturze oraz dlaczego takie osoby ulegają radykalizacji.

- Oczywiście te kwestie są bardziej aktualne w Niemczech. My nie mamy u siebie silnej muzułmańskiej mniejszości i w istocie nie chcemy, by jakakolwiek silna muzułmańska mniejszość się u tutaj utworzyła, również gdy spojrzymy na obecne problemy - powiedział czeski premier.

dr52bae

Zastrzegł, że nie można mówić, iż "uchodźca równa się terrorysta". - Równocześnie jednak nie można jako obowiązującego wzorca traktować polityki imigracyjnej Niemiec z zeszłego roku, gdy władze w Berlinie pozwoliły wielu ludziom na wjazd do kraju bez jakiejkolwiek kontroli - podkreślił Sobotka.

- W chwili, gdy do centrum Europy przedostała się ogromna rzesza ludzi, a UE nie zamknęła granic strefy Schengen, zwiększyło się zagrożenie dla bezpieczeństwa - dodał.

Kanclerz Merkel odwiedzi w tym tygodniu cztery kraje UE i spotka się z przywódcami 15 innych państw, by omówić m.in. przygotowania do nieformalnego szczytu UE we wrześniu w sprawie Brexitu. Na spotkaniu w Bratysławie unijni przywódcy chcą przeprowadzić debatę o przyszłości i koniecznych reformach Wspólnoty bez Wielkiej Brytanii. Debata w gronie 27 państw została rozpoczęta w czerwcu bezpośrednio po unijnym szczycie w Brukseli.

dr52bae
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dr52bae
Więcej tematów