Trwa ładowanie...

Premier Cipras: porozumienie z wierzycielami do początku maja

Premier Grecji Aleksis Cipras oświadczył, że spodziewa się, iż porozumienie z kredytodawcami i wierzycielami jego kraju nastąpi "najpóźniej do początku maja". Nie wykluczył też rozpisania referendum jeśli UE nie pójdzie na kompromis.

Share
Premier Cipras: porozumienie z wierzycielami do początku maja
Źródło: PAP/EPA, fot: YANNIS KOLESIDIS
d18yowx

- Naszym celem jest osiągnięcie pierwszego porozumienia, o ile to będzie możliwe, w tym tygodniu, najpóźniej w przyszłym - powiedział Cipras w wywiadzie dla greckiej stacji telewizyjnej Star TV. - Sądzę, że jesteśmy blisko - dodał.

Cipras dał do zrozumienia, że jego rząd gotów jest na kompromis z UE i nie wyklucza rozważenia m.in. prywatyzacji części gospodarki. Podkreślił jednak, że jeśli kredytodawcy i zarazem wierzyciele będą forsować porozumienie sprzeczne z obietnicami wyborczymi jego partii, to problem ten będzie musiał być rozstrzygnięty w drodze referendum. - Nie będę miał innego wyjścia, niech ludzie decydują - powiedział Cipras. Zastrzegł jednak, że "jest przekonany, iż do tego nie dojdzie".

Negocjacje z wierzycielami Grecji przeciągają się. Dotyczą wypłacenia Atenom ostatniej transzy pomocy w wysokości 7,2 mld euro, bez której państwu greckiemu grozi niewypłacalność. Bruksela daje do zrozumienia, że program reform prezentowany przez Ateny jest dalece niewystarczający.

d18yowx

W poniedziałek rząd grecki ogłosił zmiany składu jego ekipy ekspertów, których celem ma być - jak poinformowani - "lepsza komunikacja" z Brukselą.

Zobacz także: Cipras u Putina. "Nie rozmawialiśmy o pomocy finansowej dla Grecji"

d18yowx

Podziel się opinią

Share
d18yowx
d18yowx
Więcej tematów